ΑΕΚ - Βόννη 92-85: Με «killer» Ρέι πιο κοντά στους «8»! (pics & vids)

Κάτια Πετροπούλου
Ο Κέντρικ Ρέι ήταν συγκλονιστικός (27π., 6/9τρ.) και κράτησε όρθια την ΑΕΚ κόντρα στην Βόννη (92-85). Η «Βασίλισσα» θέλει ακόμα μια νίκη την επόμενη εβδομάδα (10/03, 21:00) στη Γερμανία, για να βρεθεί στα προημιτελικά του BCL!

Για κάτι περισσότερο από 35 λεπτά η ΑΕΚ ζορίστηκε στον αγώνα με την Βόννη, αλλά κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε, κι αυτό δεν ήταν άλλο από την νίκη (92-5), στο πρώτο παιχνίδι των «16», του Basketball Champions League.

Η «Βασίλισσα» δεν είχε την πρέπουσα άμυνα, αλλά είχε τα σουτ (43%τρ.) και την συναρπαστική εμφάνιση του Κέντρικ Ρέι (27π., 6/9τρ.), για να πετύχει το στόχο της, σε ένα ματς που δεν έφτασε ποτέ σε διψήφια διαφορά.

Βέβαια, αν οι «κιτρινόμαυροι» παρουσιαστούν όπως και σήμερα και δεν τελειώσουν το έργο τους την επόμενη εβδομάδα στην Γερμανία (10/03, 21:00), τότε η σειρά θα επιστρέψει στο ΟΑΚΑ, σε ένα do-or-die παιχνίδι (οι αγώνες πλέον έχουν γίνει best-of-three σειρά).

Στο γήπεδο βρέθηκαν 10.000 οπαδοί, αλλά και οι πρώην «κιτρινόμαυροι» Λούκα Μπάνκι και Χάουαρντ Σαντ-Ρος, που καταχειροκροτήθηκαν.

Το ματς

Η ΑΕΚ προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η Βόννη δεν την άφηνε κι εκμεταλλευόταν τα κενά διαστήματα στην άμυνα των γηπεδούχων. Ο Ρέι έκανε με 1/2 βολές το 13-11 (4'), αλλά οι Σλόαν - Τζόουνς έκαναν σερί για το 13-17 (5'). Η ΑΕΚ αντέδρασε και απάντησε με τον Ρέι (22-17, 7'), Σλότερ και Λάνγκφορντ κράτησαν το προβάδισμα (28-22, 9'), αλλά ο Σάιμπου μείωσε στο 10' (28-26). Μπρόινινγκ και Σάιμπου έβαλαν ξανά μπροστά την γερμανική ομάδα (28-31, 21'), Λάνγκφορντ - Τσάλμερς ισοφάρισαν (37-37, 14') και ο δεύτερος μαζί με Γιάνκοβιτς Σλότερ έκαναν σερί (από 43-43, 15' σε 49-43, 17'). Μπράουν και Μπρόνινγκ απάντησαν (49-50, 19') και ο Χρυσικόπουλος, μετά από ασίστ του Ζήση, εκτέλεσε για το 52-50 του ημιχρόνου.

Η Βόννη συνέχιζε να πιέζει και με κάρφωμα του Μπρόινινγκ και τρίποντο του Μπράουν έκανε το 56-60 (24'). Λάνγκφορντ και Χρυσικόπουλος με βολές, αλλά και καλάθι του δεύτερου, έκαναν το 62-60 (26'), αλλά ήρθε ένα επιμέρους 2-10 από την Βόννη, για το 64-70 (30'). Ματσιούλις και Ρέι το πήραν... πάνω τους και με «βροχή» τριπόντων, έκαναν επιμέρους 13-3, για το 77-73 (34'). Ο Τζόουνς με έμμεσο τρίποντο και στη συνέχεια με πάσα του για το κάρφωμα του Μπρόνινγκ, η Βόννη έκανε το 77-78 (35'). Ο Ρέι ήταν ασταμάτητος και με δύο σερί τρίποντα, αλλά και καλάθι του Λάνγκφορντ, η ΑΕΚ πήγε στο 85-78 (37'). Ο Λάνγκφορντ άνοιξε κι άλλο λίγο την διαφορά (89-83, 39'), οι Γερμανοί είχαν 0/5 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα και ο Τζόουνς επισφράγισε το τελικό 92-85 στη λήξη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ είχε καλά ποσοστά στα σουτ, ευστόχησε από την περιφέρεια σε κρίσιμα σημεία, πήρε περισσότερα ριμπάουντ κι έκανε 11 κλεψίματα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κέντρικ Ρέι έκανε απίθανη εμφάνιση! Είχε 27 πόντους με 6/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Αμερικανός είχε άξιους συμπαραστάτες τους Λάνγκφορντ (20π.) Ματσιούλις (11π., 5ρ.), Χρυσικόπουλο (10π.), Σλότερ (10ρ.) και Ζήση (7ασ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε 11 λεπτά ο Πόλας Μπαρτόλο δεν έκανε τίποτα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα κρίσιμα σουτ του Ρέι και τα καλάθια του Λάνγκφορντ στα τελευταία λεπτά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ ότι δεν μπόρεσε σχεδόν καθόλου να σταματήσει το ρυθμό της Βόννης (είχε δεχθεί 13 από τους 26 πόντους στον αιφνιδιασμό στο δεκάλεπτο), η γερμανική ομάδα το γεγονός ότι θα μπορούσε να είχε φύγει με τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 52-50, 64-70, 92-85.