Απόλλων Πάτρας - Λαύριο 71-54: Πάτησαν... γκάζι και πήραν ανάσα οι γηπεδούχοι (vid)

Νίκος Καρφής

Ο Απόλλων Πάτρας πήρε μια σημαντική νίκη για να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις με 71-54 κόντρα στο Λαύριο που δεν έχει ροζ φύλλο αγώνα στη Basket League.

Νίκη-ανάσα για τον Απόλλωνα που εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και επικράτησε με 71-54 του Λαυρίου. Οι Πατρινοί με αυτόν τον τρόπο ανέβηκαν στο 2-4, ενώ το σύνολο του Σερέλη έπεσε στο 0-6 και θα ψάξει στη συνέχεια το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα.

Για την ομάδα του Βετούλα ο Γκρίφιν ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Καράμπελας με 13 πόντους. Στον αντίποδα ο Κόουλ μέτρησε 14 πόντους και ο Φλαγκ είχε 10 πόντους με 9 ριμπάουντ. Δεν υπήρχε άλλος διψήφιος.

Το ματς

Το Λαύριο προηγήθηκε με 13-18 στο 6' χάρη στο καλάθι του Φλαγκ. Ο Απόλλωνας Πάτρας προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, όμως δεν είχε λύσεις στην επίθεση και ο Ρεμί έγραψε το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (15-23).

Η ομάδα του Βετούλα μπήκε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και μείωσε σε 26-27 στο 15' με τον Γκρίφιν. To 29-33 έγινε 38-33 στα τελευταία τρία λεπτά του δεκαλέπτου με τον Καράμπελα να ευστόχει σε τρίποντο στην εκπνοή. Οι γηπεδούχοι είχαν 6/14 τρίποντα στο ημίχρονο.

Ο Γκρίφιν εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (46-33), αφού το Λαύριο έμεινε για επτά λεπτά χωρίς καλάθι, αν μετρήσουμε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 52-43 με τον Ρεμί στο 30'.

Με τον Μαστρογιαννόπουλο να κάνει το 62-47 στο 34' οι Πατρινοί πήραν μια διαφορά ασφαλείας. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια εύκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 38-33, 52-43, 71-54

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Απόλλωνας υποχρέωσε το Λαύριο να σουτάρει με 16/52 στο ματς, κάτι που έκανε και τη διαφορά. Επίσης το 29-33 στο 17', έγινε 46-33 στο 24' και από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έλεγξαν το ματς.

MVP: O Γκρίφιν είχε 16 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ, ενώ ο Καράμπελας μέτρησε 13 με 8 ασίστ.

ΑΦΑΝHΣ ΗΡΩAΣ: Καλό ματς και ο Τέιλορ με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ που βοήθησε αρκετά.

«ΑΔΥΝΑΜΟΣ» ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ντέιβις είχε μόλις 5 πόντους σε 17 λεπτά και θα ήθελε καλύτερη εμφάνιση.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 16/52 στα σουτ του Λαυρίου που τα έσπασε.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Οι Πατρινοί πήραν μια σημαντική νίκη για να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις, ενώ το Λάυριο πρέπει να αλλάξει πρόσωπο γιατί δεν έχει νίκη στη σεζόν.