Ερυθρός Αστέρας-Περιστέρι 73-72: Μία ανάσα από τη νίκη σε φιλικό επιπέδου EuroLeague

Σταυρούλα Μουστακάτου
Το Περιστέρι επέστρεψε στον πόντο από το -14 του τρίτου δεκαλέπτου λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης στο «Νεόφυτος Χανδριώτης», ωστόσο ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη νίκη με 73-72.

Το Περιστέρι bwin τέθηκε αντιμέτωπο με τον Ερυθρό Αστέρα στην Κύπρο, στην πρώτη μέρα του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης», με τους Σέρβους να παίρνουν οριακή νίκη με 73-72.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη επέστρεψαν από τη διαφορά που είχε εξασφαλίσει ο Αστέρας στο -1 (73-72) δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με το σουτ του Μωραΐτη να μην βρίσκει στόχο για την απόλυτη ανατροπή.

Για το Περιστέρι, πρώτος σκόρερ ήταν ο Φρανσίσκο με 14 πόντους συν 5 ασίστ και 5 κλεψίματα (αλλά 7 λάθη). Ο Τζούστον προσέθεσε 11, Ραντάνοφ και Κασελάκης από 10, ενώ ο Μωραΐτης ολοκλήρωσε το ματς με 9 έχοντας και εκείνος 5 κλεψίματα.

Από την άλλη πλευρά, ο Ντόμπριτς σκόραρε 16 πόντους, οι Άνταμς και Ιβάνοβιτς από 15 και 11 αντίστοιχα, με τον Μπέντιλ να καταγράφει 13 με 9 ριμπάουντ!

Ο αγώνας

Ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι στο ξεκίνημα του αγώνα με αποτέλεσμα να βρεθεί στο +10 (17-7) στο 7ο λεπτό από τον Χασάν Μάρτιν. Προτού ο Φρανσίσκο δώσει ενέργεια στο Περιστέρι φέρνοντάς στο στο 17-14 με πέντε πόντους και μία ασίστ.

Η συνεργασία Μωραϊτη-Τζούστον μείωσε σε 21-18 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον Αστέρα να διατηρείται μπροστά και να ανεβάζει τη διαφορά (31-18) στη μεγαλύτερη τιμή της στο 15'. Ο Ραντάνοφ που έκλεισε και το πρώτο δεκάλεπτο με buzzer beater, έκανε το 34-28 για το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη 2μιση λεπτά πριν το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 38-31.

Ο Ντόμπριτς ήταν εκείνος που κυρίως ταλαιπωρούσε την άμυνα του Περιστερίου και με την επιστροφή (46-33) και όταν εκείνη συσπειρώθηκε έφερε το ματς ξανά στο -6 με Φρανσίσκο και Μπίλαν (46-40). Ο Μπέντιλ με το "προσωπικό" 8-0 έδωσε αέρα στον Αστέρα (54-40), αλλά το τρίποντο του Μωραΐτη έκανε το 58-48 στο 29' και του Ντέιβις το 59-53 στο 30'.

Με τον ίδιο τρόπο (δις) ο Ιβάνοβιτς έγραψε το 65-53, με το Περιστέρι να δείχνει και πάλι αντίδραση με Ραντάνοφ, Τζούστον και Φρανσίσκο (68-62) 6 λεπτά πριν το τέλος που έφτασε στο -2 (72-70) από τα χέρια του Κασελάκη. Το 73-72 που διαμορφώθηκε όσο τα δευτερόλεπτα κυλούσαν προς το τέλος, έφεραν τον Μωραΐτη στην περιφέρεια για το σουτ της νίκης, το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο και ο Ερυθρός Αστέρας έφυγε με το θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 38-31, 59-53, 73-72.

@Photo credits: eurokinissi