Ολυμπιακός - Νίκη Λευκάδας 81-67: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τις «ερυθρόλευκες»

Σταυρούλα Μουστακάτου
Οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν επιμέρους 24-15 στο τρίτο δεκάλεπτο και έβαλαν τις βάσεις για την νίκη επί της Νίκης Λευκάδας με 81-67 για την 9η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο και έχτισε μία διαφορά που τον οδήγησε να πάρει τελικά την νίκη απέναντι στη Νίκη Λευκάδας στο ΣΕΦ με 81-67.

Ο αγώνας

Η Νίκη Λευκάδας βρήκε του χώρους που χρειαζόταν για να προηγηθεί στο ξεκίνημα του αγώνα (7-10), με τον Ολυμπιακό να απαντά άμεσα χτίζοντας σερί 11-0 για το +8 (18-10), το οποίο ολοκληρώθηκε από τις Σπυριδοπούλου και Σύρρα. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν (18-15), ωστόσο το δεκάλεπτο έκλεισε με το 20-18 υπέρ της ομάδας του Ζίμπαρτς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Σπυριδοπούλου έκανε το 29-20 για τον Ολυμπιακό, με τις παίκτριες της Λευκάδας να κρατιούνται κοντά στο σκορ και να φτάνουν στον πόντο (33-32) με την Γιανγκ 3:37 πριν το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 45-39 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Με την επιστροφή για το δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα ενώ με επιμέρους 20-11 ανέβασε και την διαφορά σε επίπεδο 15 πόντων (65-50). Το υπόλοιπο της περιόδου κύλησε με τον ίδιο τρόπο και οι γηπεδούχες θα έμπαιναν στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενες με 69-54.

Η τελευταία περίοδος κινήθηκε σε... ρηχά επίπεδα και δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι από το παιχνίδι, παρά το επιμέρους 12-13 της Νίκης.

Εξαιρετική εμφάνιση από την Σπυριδοπούλου που σκόραρε 18 πόντους με 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ενώ και η Νικολοπούλου πρόσθεσε 16 με 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Κομβική και η Βίτολα με 19 πόντους ,9 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

Για τις φιλοξενούμενες, η Κόφι είχε 15 πόντους με 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ, με την ΜακΜπράιντ να ακολουθεί με 13π., 11ριμπ. και 2 ασίστ. Ακολούθησαν ΟΝτουάιρ (14π.) και Τζανετάτου (12π.)

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-39, 69-54, 81-67