ΠΑΟΚ - Περιστέρι 86-87: ΜακΚρί at the buzzer και απόδραση από την Πυλαία

Νίκος Καρφής
Με μεγάλο τρίποντο του ΜακΚρι από τη γωνία σε νεκρό χρόνο, το Περιστέρι επικράτησε με 87-86 του ΠΑΟΚ εκτός έδρας σε ματς-θρίλερ για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Ματσάρα στην Πυλαία, με το Περιστέρι να... δραπετεύει από τη νίκη. Με το καλάθι του Λοβ ο ΠΑΟΚ αγκάλιασε τo ροζ φύλλο αγώνα, ωστόσο ο ΜακΚρί χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους με τρίποντο από τη γωνία για το 86-87. Με αυτόν τον τρόπο οι Περιστεριώτες πηγαν στο 2-2, ρίχνοντας την ομάδα του Λυκογιάννη στο 1-3.

Για το σύνολο του Μανωλόπουλου, πρώτοι σκόρερ ήταν ο Χρυσικόπουλος με τον Πέτεγουεϊ που έβαλαν από 15, ενώ ο ήρωας του ματς, ΜακΚρί είχε 12. Στον αντίποδα ματσάρα έκανε ο Λοβ με 27 πόντους, ενώ 18 πρόσθεσε ο Τζόουνς.

Το ματς

To Περιστέρι μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 7-16 χάρη στο καλάθι του Μπράουν στο 5'. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε γρήγορα και μείωσε στον πόντο με τον Τζόουνς που έκανε το 17-18 στο 9'. Ο Λοβ διαμόρφωσε το 20-23 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περασει μπροστά με τον Καμπερίδη να γράφει το 32-31 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και μετέτρεψαν το 34-37 σε 49-39, τρέχοντας ένα επιμέρους 12-2 με τον Τζόουνς να βάζει το... κερασάκι στο 20'. Η ομάδα του Λυκογιάννη σούταρε με 8/16 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ το σύνολο του Μανωλόπουλου είχε μόλις 3/14.

Με το τρίποντο του Μίλερ, οι Περιστεριώτες πέρασαν μπροστά με 57-58 στο 27'. Κανείς από τους δύο δεν μπόρεσε να ξεφύγει, με τον Λοβ να κάνει το 65-63 με όμορφο τελείωμα στην τελευταία φάση του δεκαλέπτου.

Ο Χάγκινς σκόραρε για το 75-78 στο 35'. O Tζόουνς με τον Ντι Λέο, ευστόχησαν στις βολές και έκαναν το 84-82 για τον ΠΑΟΚ στα 48 δευτερόλεπτα. Ο Πέτεγουεϊ ισοφάρισε μεε ζευγάρι βολών, αλλά ο Λοβ έκανε το 86-84 στα 4 δευτερόλεπτα. Ωστόσο στο τέλος μίλησε ο ΜακΚρί που με καλάθι από τη γωνια, χάρισε το διπλό στο Περιστέρι.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Δεν γινόταν να είναι κάτι άλλο σε αυτή την κατηγορία. Το τρίποντο του ΜακΚρί στη λήξη υπέγραψε ένα μεγάλο διπλό για το Περιστέρι

Ο MVP: Ο ΜακΚρί ήταν ο κορυφαίος του ματς, αφού με δικό του τρίποντο το Περιστέρι πήρε το ρζο φύλλο αγώνα, ενώ είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Γκρίφιν μέτρησε 4 πόντους με 1/10 σουτ και δεν βοήθησε καθόλου.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πέτεγουεϊ και Χρυσικόπουλος είχαν από 15 πόντους, όντας καθοριστικοί.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το νικητήριο τρίποντο του ΜακΚρί από τη γωνία at the buzzer.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 18 ασίστ του Περιστερίου με τα 5 τρίποντα που έβαλε στο ημίχρονο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Με τον ΜακΚρί το Περιστέρι απέδρασε από μια δύσκολη έδρα που του δίνει ψυχολογία, ενώ ο ΠΑΟΚ μένει στη μία νίκη, μετά από 4 ματς και έχει μπει στην επικίνδυνη ζώνη.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 49-39, 65-63, 86-87

@Photo credits: INTIME