Νταρουσάφακα - Εμπόριο Αρμάνι 80-81 (vid)

Στέλλα Παπαδοπούλου
Στην πρεμιέρα πήρε το θρίλερ απέναντι στην Μακάμπι κι απόψε η Αρμάνι Μιλάνο πέρασε στο... νήμα από την έδρα της Νταρουσάφακα (80-81)!

Έπειτα από ένα... περίεργο φινάλε η Αρμάνι Μιλάνο πήρε δραματική νίκη στην Κωνσταντινούπολη. Ο Μπραντ Ουοναμέικερ έπειτα από δικό του λάθος έστειλε τον Αλεσάντρο Τζεντίλε στη γραμμή των βολών (78-81 στα -6''). Ο Ιταλός αστόχησε και στις δύο και στα -2'' ο Ουοναμέικερ έβαλε και τις 2 βολές, αν και προσπάθησε ν' αστοχήσει στη δεύτερη. Έτσι, η ιταλική ομάδα έκανε το 2/2 στην φετινή EuroLeague, ξανά με δραματικό τρόπο, ενώ η Νταρουσάφακα έμεινε στο 1-0.

Ο Μίλαν Μάτσβαν έκανε μεγάλο παιχνίδι με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από την άλλη μεριά ο Σκότι Ουίλμπεκιν είχε 13 πόντους κι 6 ασίστ.

Παίξε νόμιμα με απεριόριστα ειδικά στοιχήματα στην Sportingbet!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αρμάνι Μιλάνο... ξάφνιασε τους γηπεδούχους και κατάφερε να προηγηθεί με +8 (3-11 στο 4) στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η Νταρουσάφακα κατάφερε ν' αντιδράσει και κατάφερε να ισορροπήσει το ματς, χωρίς όμως να περάσει μπροστά.

Τελικά, ο Ουίλμπεκιν ισοφάρισε έξι λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης (66-66) κι όταν η Αρμάνι πέρασε μπροστά στο +5 (68-73 στο 35'), οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 8-0 (76-73 στο 38'). Κι όλα κρίθηκαν στο τέλος.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μίλαν Μάτσβαν έμεινε στο παρκέ για 29:12 και πέτυχε 19 πόντους με 5/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, ενώ είχε και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουίλ Κλάιμπερν μπορεί να έκανε πολύ καλή πρεμιέρα με 27 πόντους, ωστόσο απόψε μέτρησε 3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε αστόχησε σε 2 βολές (78-81) στα -6'' και έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη. Ο Ουοναμέικερ στη συνέχεια δεν κατάφερε ν' αστοχήσει στη δεύτερη βολή του και να δώσει την ευκαιρία στην Νταρουσάφακα να διεκδικήσει τη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τζαμέλ ΜακΝιλ ήταν εξίσου καλός για την ιταλική ομάδα. Ο Αμερικανός φόργουορντ σε 18:02 είχε 11 πόντους με 4/5 δίποντα, 3/3 βολές, μάζεψε 8 ριμπάουντ κι έδωσε 1 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το τρόπο που διαχειρίστηκαν το παιχνίδι στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 41-46, 58-60, 80-81