Έλειπε ο Ντέιβις, «τσιμπούσαν» τα «Γεράκια» (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Οι Ατλάντα Χοκς εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την απουσία του Αντονι Ντέιβις και επικράτησαν εύκολα των Νιου Ορλεανς Πέλικανς στην «Philips Arena» με 96-89.

Πολύ πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ επικράτησαν οι Χοκς των Πέλικανς (96-89) σε παιχνίδι που έγινε στην Ατλάντα. Η διαφορά ήταν σταθερά πάνω από τους 20 πόντους στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά στο τελευταίο 12λεπτο η ομάδα του Μάικ Μπουντελχόζερ χαλάρωσε και δέχθηκε ένα επιμέρους 30-19.

Ο Τιμ Χάρντγουεϊ Τζούνιορ ήρθε από τον πάγκο, αγωνίστηκε κάτι λιγότερο από 17 λεπτά, αλλά πρόλαβε να κάνει τη διαφορά στο ματς έχοντας 16 πόντους με 5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 1 κλέψιμο, την ώρα που οι Κάιλ Κόρβερ και Ντένις Σρέντερ σημειώναν από 13 πόντους ο καθένας με 9/17 σουτ στο σύνολο.

Για τους Πέλικανς που αγωνίστηκαν χωρίς τον Άντονι Ντέιβις, ο Τέρενς Τζόουνς τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους έχοντας 4/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 4/5 βολές, ενώ από 13 πόντους σημείωσαν οι Σόλομον Χιλ και ο ρούκι Μπάντι Χιλντ.