Απόλλων Πάτρας - Ολυμπιακός 72-77

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +21, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο άμυνα και βολές ήταν για κλάματα με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι τέλους χωρίς όμως να ολοκληρώσει την ανατροπή (72-77).

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα επικρατώντας του Απόλλωνα με 72-77 και πλέον μένει να νικήσει το Ρέθυμνο στο ΣΕΦ για κατακτήσει την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

Οι Πειραιώτες ήταν αγνώριστοι (προς το κακό) στην επανάληψη κάτι που φυσικά είχε να κάνει και με την βελτίωση των γηπεδούχων.

Από το τζάμπολ της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλλαν το ρυθμό τους και προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με διψήφια διαφορά πόντων. Με όπλο την καλή άμυνα και τα πολλά καλάθια στον αιφνιδιασμό και πίσω από τα 6,75 οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασαν μέχρι και το +21.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες ήταν σε... άλλο γήπεδο με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να μειώσει σε 51-57 (28') και στη συνέχεια χάρη στον Ντίλαρντ σε 68-71 (39').

Στο τέλος χάρη στον Βασίλη Σπανούλη και κάποιες λεπτομέρειες (επιθετικά ριμπάουντ, αστοχία γηπεδούχων) ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Πειραιώτες πήραν δύο κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ και έβγαλαν δύο επίσης κρίσιμες άμυνες.

Ο Ολυμπιακός είχε 13/18 δίποντα (72%), 18 ασίστ και 9 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης πάλι έσωσε την ομάδα του. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού σε 28:10 είχε 15 πόντους, 9 ασίστ, 3 ριμπάουντ και μόλις 2 λάθη.

Στο πρώτο ημίχρονο ΜΟΝΟ βοήθησε ο Όντομ (13π. με 2/2δ., 3/3τρ.), αλλά στη συνέχεια ήταν άστοχος κάνοντας airball ακόμη και σε βολή!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Φώτης Λαμπρόπουλος σε 16:01 είχε 2 πόντους (1/5δ., 0/1τρ.), πήρε όμως 6 ριμπάουντ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 68-71 ο Χάντερ έκοψε τον Λαμπρόπουλο και στη συνέχεια ο Μέιερ αστόχησε ανενόχλητος σε τρίποντο για την ισοφάριση. Ακολούθησαν 2/2 βολές του Σπανούλη (68-73) και καλαθάρα του Ντίλαρντ (70-73). Οι Πειραιώτες αστόχησαν δύο φορές, αλλά με ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ κύλησε ο χρόνος με αποτέλεσμα να πάει πάλι στις βολές ο αρχηγός του Ολυμπιακού (2/2).

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι την προσπάθεια και το γεγονός ό,τι δεν τα παράτησαν.

Οι φιλοξενούμενοι τη νίκη και το μπάσκετ του πρώτου ημιχρόνου.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Απόλλωνας τους πολλούς πόντους που δέχτηκε σε αιφνιδιασμό.

Ο Ολυμπιακός την τραγική απόδοση του 2ου ημιχρόνου και το τρισάθλιο ποσοστό στις βολές (8/33, 54%).

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 24-48, 55-64, 72-77