Γαλατάσαραϊ - Γκραν Κανάρια 89-75

Η Γαλατάσαραϊ επικράτησε στην Κωνσταντινούπολη της Γκραν Κανάρια με 89-75 και έκανε σημαντικό βήμα για να βρεθεί στον τελικό του EuroCup.

Η Γαλατάσαραϊ επικράτησε στον πρώτο ημιτελικό της Γκραν Κανάρια με 89-75, ωστόσο ο Εργκίν Αταμάν θα μπορούσε να είναι και περισσότερο ευχαριστημένος αφού ένα πεντάλεπτο πριν τη λήξη είχε προβάδισμα 19 πόντων. Οι παίκτες του Αϊτο Ρενέσες φρότνισαν όμως να αντιδράσουν και να μειώσουν τη διαφορά κάνοντας τη ρεβάνς ελάχιστα πιο εύκολη.

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα της Γαλατάσαραϊ (9-2, 4΄) ξεχάστηκε γρήγορα αφού οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν με την ποιότητά τους όχι μόνο να μειώσουν τη διαφορά, αλλά και να προηγηθούν (29-30, 23'). Οι γηπεδούχοι πάντως παίζοντας πολύ καλή άμυνα σε όλο το γήπεδο και βρίσκοντας εύκολα καλάθια στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου πήγαν στα αποδυτήρια με +7.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστές τους ΜακΚόλουμ, Μίτσοφ και Ντέιβις η Γαλατάσαραϊ εκτόξευσε το προβάδισμά της στους 16 πόντους (73-54, 29').

Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα (81-62, 35') όμως στο τέλος του αγώνα οι Ισπανοί μπόρεσαν να τη ρίξουν σε χαμηλότερο επίπεδο.

Tα δεκάλεπτα: 25-24, 49-42, 73-56, 89-75