Κηφισιά - Ρέθυμνο 100-88

Η Κηφισιά επικράτησε του Ρεθύμνου με 100-88 και παρά το γεγονός πως δεν κάλυψε τη διαφορά των 13 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στην Κρήτη σφράγισε την παρουσία της στα playoffs.

Η Κηφισιά νίκησε το Ρέθυμνο με 100-88 και ουσιαστικά σφράγισε την παρουσία της στα playoffs με πιθανότητες ακόμη και γα την 5η θέση. Οι Κρητικοί κράτησαν την υπέρ τους διαφορά από τη νίκη στον πρώτο γύρο και έχουν ακόμη πιθανότητες παρουσίας στην «οκτάδα», αλλά δύσκολα θα μπουν στην εξάδα.

Οι Κρητικοί ξεκίνησαν την αναμέτρηση πολύ καλύτερα (2-9, 4’), όμως οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου αντέδρασαν γρήγορα και ισορρόπησαν την κατάσταση σε ό,τι αφορούσε ρυθμό και σκορ.

Η είσοδος των Γκίκα και Χρυσικόπουλου άλλαξε προς το ακόμη καλύτερο, την εικόνα της Κηφισιάς η οποία πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, οι γηπεδούχοι έπιασαν τη μέγιστη τιμή της διαφοράς στο 23’ (+22, 54-32) όμως οι Κρητικοί προσπάθησαν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης ρίχνοντας τη διαφορά στους 11 πόντους (71-60, 31’). Οι γηπεδούχοι έδειξαν την απαραίτητη ψυχραιμία ανεβάζοντας πάλι τη διαφορά σε επίπεδο που δε μπορούσε να πλησιάσει το Ρέθυμνο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Κηφισιά ήταν καλύτερη στα δίποντα (52%-40%) ενώ βρήκε και 11 εύστοχα τρίποντα που δεν το συνηθίζει. Τα ριμπάουντ ήταν 44-29 υπέρ των γηπεδούχων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μουχάμεντ Ελ Αμίν σε 33:27 είχε 25 πόντους (4/12δ., 4/8τρ., 5/5β.), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη πέτυχε

Κλειδί στην αναμέτρηση η παρουσία του Λίνου Χρυσικόπουλου με 16 πόντους (4/6δ., 2/3τρ., 2/3β.) και του Ντάστιν Χογκ με ένα ακόμη double double (12π., 12ρ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντάριους Κάρτερ σε 20:33 είχε 9 πόντους (4/9δ., 0/1τρ., 1/2β.), 2 ριμπάουντ κι ένα λάθος.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με 1:55 για το ημίχρονο το σκορ ήταν 36-32, αλλά η Κηφισιά στο επόμενο 5λεπτο με σερί 18-0 προηγήθηκε με 54-32 και το Ρέθυμνο έχασε την επαφή με το σκορ.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Κηφισιά την επιθετική της παραγωγικότητα και το Ρέθυμνο ότι διατήρησε τη διαφορά σε πιθανή ισοβαθμία.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να καλύψουν το -13 τους πρώτου γύρου. Οι Ρεθυμνιώτες τους 44 που δέχτηκαν μέσα από τη ρακέτα τους.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-32, 71-58, 100-88