Αρκαδικός - Τρίκαλα 79-66

Ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας ο Αρκαδικός, που επικράτησε των Τρικάλων με 79-66 για την 23η αγωνιστική της Basket League με κορυφαίο τον Βασίλη Καββαδά.

Οι γηπεδούχοι πήραν την πρώτη τους νίκη μετά από δυο σερί ήττες και συνολικά 6η στο φετινό πρωτάθλημα και σε συνδυασμό με την ήττα της Καβάλας από τον Κολοσσό την προσπέρασαν και βρίσκονται στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Τα Τρίκαλα αντίθετα γνώρισαν την 3η συνεχόμενη ήττα τους και συνολικά 16η στο πρωτάθλημα και... έχασαν τη θέση τους στην κατάταξη από το Λαύριο που πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Αρκαδικός έδειξε πιο... παθιασμένος για τη νίκη από τους φιλοξενούμενους, κάτι που φάνηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί, τα Τρίκαλα ξεκίνησαν πάρα πολύ καλά και μείωσαν μέχρι και στον πόντο (63-62). Ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν την αυτοκυριαρχία τους και εν τέλει έφτασαν στη νίκη.
Είχαν καλύτερα ποσοστά ευστοχίας στα σουτ δυο πόντων (69%/43%), 3 λιγότερα λάθη και 3 περισσότερα κοψίματα από τον αντίπαλό τους.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ακόμα μια καλή εμφάνιση με τη φανέλα του Αρκαδικού πραγματοποίησε ο Βασίλης Καββαδάς. Ο Έλληνας σέντερ είχε 18 πόντους (5/8 διπ, 8/9 β), 7 ριμπάουντ, 3 κοψίματα και 7 κερδισμένα φάουλ σε 33 λεπτά.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Εκτός τόπου και χρόνου ήταν σήμερα ο Καντουγκάν για τα Τρίκαλα, καθώς στα 21 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ δε σκόραρε, είχε 0/5 προσπάθειες, 3 λάθη και 3 φάουλ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το δεύτερο δεκάλεπτο των γηπεδούχων, στο οποίο κατάφεραν να πάρουν διαφορά 12 πόντων στο ημίχρονο (41-29) με επί μέρους σκορ 26-11 και να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Αρκαδικός το εκπληκτικό 86% (20/23) στις βολές, ενώ τα Τρίκαλα τα 8 κλεψίματα.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τα χαμηλά ποσοστά στα τρίποντα (7/28, 25%), ενώ οι φιλοξενούμενοι τα 18 λάθη.

Τα δεκάλεπτα:15-18, 41-29, 60-52, 79-66