Ολυμπιακός - Απόλλων Πάτρας 83-62 (pics)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Απόλλωνα Πάτρας (83-62) με τον Ντάριους Τζόνσον Όντομ να δείχνει καλά στοιχεία στο ντεμπούτο του.

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μία ακόμη νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα επικρατώντας του Απόλλωνα Πάτρας με 83-62 σε μία αναμέτρηση στην οποία ντεμπούταρε ο Ντάριους Τζόνσον Όντομ (9π. με 2/6δ., 1/3τρ., 2 ρ. και 2ασ.).

Στο πρώτο ημίχρονο οι Πρωταθλητές Ελλάδας ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν γρήγορα με 9-2 (2’), αλλά οι Πατρινοί βρίσκοντας σκορ από μακρινή απόσταση και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των γηπεδούχων (1/14τρ., 13/20β.) ισοφάρισαν στους 28 πόντους. Ο Ολυμπιακός πάντως φρόντισε και πήγε στα αποδυτήρια με +7.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο βαθμός συγκέντρωσης των γηπεδούχων ήταν σαφέστατα μεγαλύτερος, οι Πατρινοί κουράστηκαν και κάπως έτσι ο Ολυμπιακός ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων την οποία και διατήρησε μέχρι τέλους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η διαφορά ποιότητας ήταν μεγάλη και μόλις ο Ολυμπιακός βρήκε μακρινό σουτ η διαφορά άνοιξε. Οι Πειραιώτες είχαν 68% στα δίποντα, 11 περισσότερα ριμπάουντ (37-26), 8 περισσότερες ασίστ (20-12) και 7 λιγότερα λάθη (10-17).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Σπανούλης (11π., 6ασ., 2ρ. και 18 ranking) και Αγραβάνης (8π., 6ρ., 2ασ., 3κοψ., 2 λάθη και ranking 17) ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κάραμο Τζαγουάρα σε 23:20 είχε 3 πόντους (1/4δ., 0/1τρ., 1/2β.), 3 ριμπάουντ, 2 λάθη και μία ασίστ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ντίλαρντ ισοφάρισε σε 28-28, αλλά ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με 38-31.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός την καλή άμυνα που έπαιξε σε ένα ακόμη ματς ειδικά πάνω στην «καλαθομηχανή» Ντίλαρντ.

Ο Απόλλωνας το γεγονός ότι παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τα πολλά χαμένα τρίποντα (6/27) και τις πολλές χαμένες βολές (21/30).

Οι Πατρινοί τον τραυματισμό του Τόνι Γουντς.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-31, 59-42, 83-62