Ρέθυμνο - Αλ Ριάντι 84-77

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Το Ρέθυμνο νίκησε στην παράταση την Αλ Ριάντι (84-77) σε φιλική αναμέτρηση για το τουρνουά «Π. Οικονομάκης».

Το Ρέθυμνο χρειάστηκε το επιπλέον πεντάλεπτο, αλλά νίκησε την Αλ Ριάντι στην πρεμιέρα του «Π. Οικονομάκης» με 84-77.

Οι Κρητικοί ξεκίνησαν πολύ καλά στην πρώτη περίοδο, ωστόσο η ομάδα την οποία προπονεί ο Λευτέρης Σούμποτιτς αντέδρασε και με πρωταγωνιστές τους Λορέν Γουντς και Μπρίον Ρας ισορρόπησε την κατάσταση. Σε όλη τη διάρκεια του 40λεπτου καμία από τις δύο ομάδες δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ με διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων. Ο Ρας με καλάθι 9'' πριν τη λήξη έδωσε προβάδισμα στους Λιβανέζους με 67-68, όμως ο Τρέβις Σίμπσον με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 68-68 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο το Ρέθυμνο βρήκε εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και έφτασε στη νίκη.

Ο Ντέγιαν Κράβιτς τελείωσε το ματς με double double αφού σκόραρε 26 πόντους (6/10βολ., 10/15διπ.) και πήρε 16 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή απόδοση είχε και ο Μουχάμεντ Φαγιέ ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους (1/1διπ., 4/4τριπ.) αν και έπαιξε μόλις 7λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 37-35, 56-55, 68-68 (παρ.), 84-77.
Ρέθυμνο(Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 7, Σχίζας 2, Κουμπούρας 13 (1), Φιτζπάτρικ, Κάνσιλ 12, Άλεν 4, Καλαμπόκης 5, Φαγιέ 14 (4), Σίνης 1, Χείλαρης, Κράβιτς 26.
Αλ Ριάντι (Σούμποτιτς): Αμπντελνούρ 6, Σαούντ, Μαχμούτ 6 (1), Φαχρεντίν 2, Ράτς 14 (2), Ιμπραήμ 6, Αχμάντ 19 (1), Αιντάρ 6 (1), Γούντς 16, Τζαφάρι, Μαρτίνεθ, Αρακζί 2.