Ελλάδα - Μαυροβούνιο 56-49 (pics)

Κάτια Πετροπούλου
Μπορεί οι Νέοι να απώλεσαν μια διαφορά 12 πόντων και να τους... βγήκε η ψυχή, αλλά νίκησαν το Μαυροβούνιο με «όπλο» την άμυνα (56-49) και πανηγύρισαν την πρόκριση στα προημιτελικά του Eurobasket U20, όπου θα αντιμετωπίσουν την Λιθουανία (20/07, 21:15).

Βάλτους δύσκολα και θα αντέξουν!

Η Εθνική Νέων νίκησε δύσκολα το Μαυροβούνιο με 56-49 και πανηγύρισε την πρόκριση στους «8» του Eurobasket U20, όπου την περιμένει η Λιθουανία αύριο (20/07, 21:15).

Μπορεί η Ελλάδα να είχε 20/56 σουτ και να απώλεσε μια διαφορά 12 πόντων (48-36, 28'), αλλά περιόρισε το «αστέρι» των αντιπάλων, Μίλος Πόποβιτς, και στις κρίσιμες στιγμές είχε «όπλο» την άμυνά της, η οποία την βοήθησε να πάρει ένα ακόμα αποτέλεσμα.

Κορυφαίος ο Χαραλαμπόπουλος με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα. Στους 11 πόντους σταμάτησε ο Κόνιαρης.

Για τους ηττημένους, που θα αναμετρηθούν με την Σλοβενία (20/07, 21:15), ο Γκρόβιτς μέτρησε 11 πόντους και ο Πόποβιτς 10.

Ο αγώνας άρχισε με εμφανή την νευρικότητα. Μπορεί το σκορ να ήταν στο 2-2 μέχρι το 4ο λεπτό, αλλά οι διεθνείς μας άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και «σκύλιασαν» ξανά στην άμυνα. Με σερί 10-0 έφτασαν στο 15-4 (9'), για να κάνει το 17-9 ο Γκρόβιτς στο 10'.

Κι ενώ η Ελλάδα έδειχνε να έχει βρει το ρυθμό της, τα πράγματα άρχισαν να παίρνουν άλλη τροπή. Ο Τσόροβιτς μείωσε σε 20-16 (12') με πέντε σερί πόντους του, αλλά ο Χαραλαμπόπουλος έφτασε ξανά στο +11 (27-16, 14'). Εκεί, όμως το Μαυροβούνιο «ξύπνησε», τελείωνε τους αιφνιδιασμούς του και έφτασε στο -2 (27-25, 18'). Ο Χρηστίδης έδωσε μια μικρή... ανάσα, για να κάνει ο Γκρόβιτς το 29-27 του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Ελλάδα έδειξε ένα άλλο... πρόσωπο. Κόνιαρης με τρίποντο και Καρράς με δύο σερί καλάθια «άνοιξαν» πάλι λογαριασμό (36-27, 22'). Οι αντίπαλοι προσπαθούσαν να μειώσουν, αλλά ο Χαραλαμπόπουλος βρήκε ωραία τον Φλιώνη, που ανενόχλητος «εκτέλεσε» για τρεις (44-35, 27'), με τον Κόνιαρη να φτάνει λίγο αργότερα στο +12 (48-36, 28'). Ένα μικρό σερί 4-0 για το Μαυροβούνιο έγραψε το 48-40 στο 30'.

Με ένταση και αποβολή ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος. Το φάουλ του Στάροβλαχ στον Χαραλαμπόπουλο έφερε τον εκνευρισμό του προπονητή του Μαυροβουνίου, ο οποίος δέχθηκε διπλή τεχνική ποινή και ο αρχηγός της Εθνικής με 1/2 βολές έκανε το 49-40. Μετά από τρία λεπτά χωρίς καλάθι και για τις δύο ομάδες, ο Γκρόβιτς σκόραρε και ο μέχρι εκείνη την στιγμή άφαντος Πόποβιτς με τρίποντο πλησίασε σε 49-46 (36'). Δύο σερί καλάθια των Χαραλαμπόπουλου και Κόνιαρη ήταν ό,τι ακριβώς χρειαζόταν (53-48, 38'), για να επισφραγίσει ο γκαρντ του ΠΑΟΚ το τελικό 56-49.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 29-27, 48-40, 56-49.