Ρέθυμνο-Κολοσσός 84-71 (pics)

Νίκος Καρφής
Το Ρέθυμνο πήρε το «θρίλερ» κόντρα στον Κολοσσό με 84-71 στην παράταση, επιστρέφοντας από το -17, και χρειάζεται πλέον άλλη μια νίκη για να προκριθεί στην επόμενη φάση. Ο νικητής της σειράς θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Το Ρέθυμνο αν και βρέθηκε να χάνει με 17 πόντους (31-48) στο 25', κατάφερε να επιστρέψει στο ματς, στέλνοντας το στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι απο τους αντιπάλους τους και δεν είχαν κανένα πρόβλημα να νικήσουν με 84-71.

Ο νικητής του ζευγαριού θα κριθεί στις δύο νίκες και θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση την ΑΕΚ.

Ο Κολοσσός μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 7-15 στο 7' με το τρίποντο του Χολ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς και τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +8 (14-22) με την τρίποντη βόμβα του Σαλούστρου.

Live Στοίχημα σε NBA & Bundesliga με Live Stream στη Novibet (21+).

Το Ρέθυμνο μπήκε αποφασισμένο στην δεύτερη περίοδο και έτρεξε ένα μικρό σερί 6-0, μειώνοντας στους 2 (20-22, 11') με τις βολές του Χριστοδούλου. Οι Ροδίτες δεν πτοήθηκαν και απάντησαν με ένα δικό τους σερί 9-0, κάνοντας το 20-31 με το τρίποντο του Ρέλεφορντ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι καλύτερα σε άμυνα και επίθεση, πηγαίνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (24-35, 19').

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου ο Κολοσσός φαινόταν να έχει το πάνω χέρι το ματς, αφού η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (31-48, 25') με το καλάθι του Άχονεν. Όμως μετά από αυτό οι γηπεδούχοι... ξύπνησαν και με ένα σερί 14-0, μείωσαν στους 3 πόντους (45-48, 29'), με τις βολές του Άρνολντ.

Το Ρέθυμνο συνέχισε την αντεπίθεση του και με το τρίποντο του Γιαννόπουλου μείωσε στον πόντο (54-55), πέντε λεπτά πριν το τέλος. Το παιχνίδι είχε γίνει ροντέο, αφού καμιά ομάδα δεν μπορούσε να αποσπαστεί από την αντίπαλό της. Οι Κρητικοί κατάφεραν να προηγηθούν μετά από ώρα, με τις βολές του Φιτζπάτρικ (58-57, 38'). Ο Γιαννόπουλος απάντησε στον Βασιλόπουλο και έκανε το 63-63, 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο φόργουορντ των Κρητικών είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του όμως αστόχησε σε δίποντο, έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και τελικά κατάφεραν να επικρατήσουν με 84-71, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Ρέθυμνο δεν πτοήθηκε όταν βρέθηκε πίσω με 17 πόντους στο 25', ενώ είχε τα ψυχικά αποθέματα να καθαρίσει το ματς στην παράταση. Επίσης έβαλε 14 τρίποντα έναντι μόλις 3 (3-16, 18%) του αντιπάλου του.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φιτζπάτρικ ήταν ο κορυφαίος του ματς με 20 πόντους (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές), 9 ριμπάουντ, 1ασίστ και 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άχονεν δεν βοήθησε την ομάδα αφού είχε μόλις 5 πόντους σε 26:14.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το μεγάλο σερί (14-0) που έτρεξαν οι γηπεδούχοι και μείωσαν στους 3 πόντους (45-48, 29').

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Χάρης Γιαννόπουλος έκανε σπουδαίο ματς, καθώς είχε 20 πόντους (6/12 τρίποντα) και συγκέντρωσε 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τίποτα, ενώ ο Κολοσσός το γεγονός πως απώλεσε το τεράστιο προβάδισμα του (+17), όπως και το άθλιο ποσοστό του στα τρίποντα (18%)

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-39, 45-51, 63-63, 84-71 (παρ.)