Κολοσσός - Τρίκαλα 73-53 (vid)

Στο αδιάφορο ματς της αγωνιστικής, ο Κολοσσός συνέτριψε τα Τρίκαλα με 73-53, για την τελευταία αγωνιστική της Basket League. Στην α' φάση των playoffs οι Ροδίτες με τον Ρέθυμνο. Ο νικητής με την ΑΕΚ.

Καταιγιστικός ήταν ο Κολοσσός κόντρα στα Τρίκαλα, καθώς επικράτησε με 73-53, για την τελευταία αγωνιστική της Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (20-19), αλλά στην συνέχεια πήραν τα «ηνία» του ματς οι Ροδίτες κι έφτασαν σε μια άνετη νίκη.

Επί της ουσίας, το ματς ήταν αδιάφορο, αφού τα Τρίκαλα έχουν εξασφαλίσει την παραμονή τους στην κατηγορία, και ο Κολοσσός την παρουσία του στα playoffs.

Καθημερινά ειδικά στοιχήματα στη Novibet (21+).

Από τους παίκτες του Λυκογιάννη ξεχώρισε ο Σαλούστρος, ο οποίος σταμάτησε στους 15 πόντους (3/4τρ.), ενώ από τους ηττημένους ο Μπάρλοου με 13 πόντους.

Τώρα, οι Ροδίτες θα υποδεχθούν το Ρέθυμνο, για την πρώτη φάση των playoffs και ο νικητής (στις 2 νίκες) θα αναμετρηθεί με την ΑΕΚ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός είχε περισσότερη ευστοχία από τους αντιπάλους του, αφού είχε 64% στα δίποντα και 34% στα τρίποντα. Επίσης, οι γηπεδούχοι μάζεψαν περισσότερα ριμπάουντ (41-21).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χρήστος Σαλούστρος μέτρησε 15 πόντους, με 3/4 τρίποντα, πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και 0 λάθη,

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ρέντικ είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μανωλόπουλος σε σχεδόν 24 λεπτά μέτρησε 2 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Χολ πήγε το ματς στο +13 από το 17' (38-25) και τα Τρίκαλα δε επέστρεψαν ποτέ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός τα 23 λάθη και τα Τρίκαλα την αστοχία (19-55 σουτ).

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 51-25, 60-38, 73-53.