Απόλλων - Λαύριο 72-61 (vid)

Ο Απόλλων (7-19) έκανε το χρέος του απέναντι στο Λαύριο (11-15) όμως η νίκη του Κόροιβου επί του Προμηθέα έστειλε τους Πατρινούς στην Α2.

Ο Απόλλων ήθελε νίκη επί του Λαυρίου και, συγχρόνως, ήττα του Κόροιβου από τον Προμηθέα ώστε να παραμείνει στην Basket League αντί των Ηλείων. Παρ' όλα αυτά, η Πάτρα θα έχει μόνο έναν εκπρόσωπο την επόμενη σεζόν στην Α1 αφού ο Κόροιβος επικράτησε του Προμηθέα κι έτσι οι «ασπρόμαυροι» επιστρέφουν έπειτα από πολλά χρόνια στην Α2.

Ο αγώνας

Το Λαύριο βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Αμερικανούς του στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Απόλλωνα Πάτρας (7-9, 5'52") όμως οι «μελανόλευκοι» έκαναν σερί 6-0 κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 13-9. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά τους, έκαναν επιμέρους σκορ 15-1 και προηγήθηκαν 28-10 με τον Ρέινς στο 14'56"! Μάλιστα ο Αμερικανός φόργουορντ εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (33-14, 16'22") ενώ το Λαύριο μείωσε στο 35-23 του ημιχρόνου με τον Κακλαμανάκη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο και μείωσαν σε 43-41 στο 26'51" με τον Γκρέι ωστόσο ο Απόλλων έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε με 50-41 στο 30'. Ο Χίκι σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και κράτησε τον Απόλλωνα στο +9 (59-50, 34'41"). Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε, ωστόσο τα νέα από την Ηλεία δεν ήταν ευχάριστα. Ο Προμηθέας ηττήθηκε από τον Κόροιβο κι έτσι ο Απόλλων θα ακολουθήσει τη Δόξα Λευκάδας στην Α2.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Απόλλων είχε 22/31 βολές αντί 9/15 του Λαυρίου, κατέβασε 40 ριμπάουντ και υποχρέωσε τους αντιπάλους του σε 16 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Στιβ Μπαρτ τζούνιορ ηγήθηκε επιθετικά των γηπεδούχων με 27 πόντους (11/14 βολές, 2/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα) ενώ είχε ακόμα 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 13 κερδισμένα φάουλ, κατακτώντας τον τίτλο του MVP της 26ης αγωνιστικής.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάικλ Στόκτον αγωνίστηκε ενώπιον του πατέρα του και θρύλου του ΝΒΑ, Τζον, έχοντας 3 πόντους με 1/2 βολές, 1/2 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 φάουλ και 1 λάθος σε 14:28.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γιάννης Κουζέλογλου έκανε double-double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το Λαύριο μάζεψε τη διαφορά στην τελευταία περίοδο όμως ο Χίκι σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και κράτησε τον Απόλλωνα στο +9 (59-50, 34'41"). Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε όμως η νίκη δεν ήταν αρκετή για την παραμονή.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Απόλλων τον υποβιβασμό, το Λαύριο τα 16 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 13-9, 35-23, 50-41, 72-61.