Μαχητές όπως... Κηφισιά!

Κάτια Πετροπούλου
Ένα αρνητικό ρεκόρ από τα... λίγα κατέγραψαν οι Μαχητές Δόξας Πεύκων, στην αναμέτρηση με τον Ηρακλή, και θύμισαν κάτι από... το περσινό Ολυμπιακός-Κηφισιά!

Ο Ηρακλής πήρε μια άνετη νίκη επί των Μαχητών (78-58) στο «Ιβανώφειο», για την εξ' αναβολής 12η αγωνιστική της Α2, όμως, ένα άλλο γεγονός «έκλεψε» την παράσταση.

Το αξιοπερίεργο, λοιπόν, στην αναμέτρηση αυτή ήταν πως η ομάδα των Πεύκων έμεινε χωρίς πόντο, σε όλη τη δεύτερη περίοδο!

Οι Θεσσαλονικείς ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 18-14 και στο δεύτερο έτρεξαν επιμέρους 18-0, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ποτέ να ευστοχήσουν σε καλάθι κι έτσι το ημίχρονο τους βρήκε στο 36-14!

Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και στις 21 Μαρτίου 2016, στον αγώνα του Ολυμπιακού με την Κηφισιά, για την 23η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου τότε κατέγραψε τη χειρότερη επίδοση σε μια περίοδο, αφού το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 21-0 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Τη σεζόν 2008-09, ο Πανιώνιος στην ήττα (66-60) από τον Πανελλήνιο στην Α1, είχε πετύχει μόλις 2 πόντους στην τρίτη περίοδο, ενώ το 2003-04 ο Ηλυσιακός έβαλε επίσης μόλις δύο πόντους σε αγώνα με τον Άρη, στο τελευταίο δεκάλεπτο (114-63).