Αναντολού Εφές - Γαλατάσαραϊ 84-73 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Αναντολού Εφές (8-8) νίκησε την Γαλατάσαραϊ (4-12) με 84-73 παίζοντας καλό μπάσκετ στο τελευταίο δεκάλεπτο και έχοντας 50% στα τρίποντα.

Πάντα οι αναμετρήσεις μεταξύ ομάδων από την ίδια χώρα κρύβουν παγίδες, ωστόσο η Αναντολού Εφές την απέφυγε. Οι τυπικά γηπεδούχοι (χρησιμοποιούν το ίδιο γήπεδο) επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους στο παρκέ και παρά τις δυσκολίες που τους έβαλε η Γαλατάσαραϊ, επικράτησαν με 84-73.

Στο πρώτο ημίχρονο αμφότερες οι ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα μόνο που αυτό των παικτών του Αταμάν ήταν μικρότερης διάρκειας. Η Εφές προηγήθηκε με 22-16, ωστόσο χάρη σε κρεσέντο του Βλάντιμιρ Μίτσο οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 26-27 (14’). Η καλή άμυνα των παικτών του Περάσοβιτς και τα τρίποντα από τους Ερτέλ και Μουτάφ έβαλαν και πάλι μπροστά στο σκορ την Αναντολού (38-32, 19’).

Η Γαλατάσαραϊ δεν είχε σκοπό να χαριστεί στην αντίπαλό της και έτσι στην τρίτη περίοδο μείωσε σε 55-52 (7’), αλλά και πάλι τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στην Εφές (62-52, 29’). Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν δεν βρήκαν τρόπο να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης. Οι γηπεδούχοι έμειναν ψύχραιμοι, βρληκαν λύσεις,, έπαιξαν καλή άμυνα (παραδόξως) και δεν προβληματίστηκαν μέχρι να ακουστεί η κόρνα της λήξης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές είχε 50% στα τρίποντα σουτάροντας 10/20, έκανε 4 λιγότερα λάθη (11-15) και είχε και 12 επιθετικά ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράιαντ Ντάνστον με 17 πόντους (6/10δ., 5/6β.), 6 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα λάθος και 2 κοψίματα ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Όστιν Ντέι σε 19:37 είχε 2 πόντους με 1/3 σουτ, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Φτωχή συγκομιδή για τον Αμερικανό.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η Γαλατά βρήκε ρυθμό και σε ένα δίλεπτο μείωσε σε 55-52. Η Εφές αντέδρασε σωστά, έτρεξε σερί 7-0 και πήρε προβάδισμα με διψήφια διαφορά πόντων το οποίο της επέτρεψε να είναι πιο ήρεμη στη συνέχεια του αγώνα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τόμας Ερτέλ είχε άσχημα στατιστικά σε ότι αφορά τα σουτ (4/11 και 0/4β.), αλλά τελείωσε με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ πάσαρε στον Άλεξ Τάιους ο οποίος κάρφωσε με δυναμικό τρόπο στο καλάθι της Αναντολού Εφές.

Στο τέλος της τρίτης περιόδου επίσης ο Τάιους πρωταγωνίστησε με ένα εντυπωσιακό κόψιμο στην προσπάθεια του Άλεν Όμιτς να καρφώσει.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές τις 8/16 βολές. Τραγικό το 50%.

Η Γαλατά πως στο τελευταίο δεκάλεπτο κατέρρευσε και προσπάθησε να μπει στο ματς με βιαστικές επιλογές.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-36, 66-59, 84-73