Νέα Ζηλανδία-Κίνα 68-69: Τρίτη θέση για τους Κινέζους στο DBB Σούπερ Καπ

Τζόρτζεβιτς

Σε ένα ματς που το ενδιαφέρον κράτησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, η Κίνα επικράτησε με 69-68 επί της Νέας Ζηλανδίας, παίρνοντας την τρίτη θέση στο DBB Σούπερ Καπ.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν μπήκε ιδανικά, καθώς πέρασε ένα ημίχρονο μέχρι να βρει τα πατήματα της.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κίνα βελτίωσε την άμυνα της και κατάφερε στο τέλος να πάρει τη νίκη, κατακτώντας παράλληλα τη τρίτη θέση στο DBB Σούπερ Καπ.

Κορυφαίος για την ομάδα της Κίνας, ήταν ο Κάιερ με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Κι με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Για τους ηττημένους, οι Κάμερον και Ντιλέινι μέτρησαν από 12 πόντους, έκαστος.

Υπενθυμίζουμε πως η Κίνα συμμετέχει στο Παγκόσμιο Κύπελλο και πιο συγκεκριμένα στον δεύτερο όμιλο, μαζί με Nότιο Σουδάν, Σερβία και Πουέρτο Ρίκο.

Η Νέα Ζηλανδία βρίσκεται στον όμιλο της Εθνικής μας (τρίτο γκρουπ), μαζί με ΗΠΑ και Ιορδανία.