Θετικό τεστ για Γαλλία (vid)

Mε γκολάρα του Παγιέ στο τέλος, η Γαλλία επικράτησε 3-2 του Καμερούν στο προτελευταίο τεστ ενόψει Euro. Kαλή επιθετικά, κενά στην άμυνα oι τρικολόρ.

Μια γκολάρα του Παγιέ στις καθυστερήσεις ήταν αρκετή για τους Τρικολόρ να επικρατήσουν 3-2 του Καμερούν και να πάρουν ακόμα μια νίκη γοήτρου δέκα ημέρες πριν το πρώτο επίσημο ραντεβού στο Euro! Ηταν το 4ο γκολ από φάουλ στα οκτώ τελευταία ματς, όταν η Γαλλία δεν είχε σκοράρει με αυτό τον τρόπο στα τελευταία... 100! Στο προτελευταίο τεστ, η ομάδα του Ντεσάν ήταν ορεξάτη, είχε αρκετές φάσεις για γκολ, πέτυχε τρία τέρματα, ωστόσο αμυντικά ήταν ακόμα μια φορά προβληματική! Στο 20' ο Ματουϊντί άνοιξε το σκορ, ωστόσο δυο λεπτά αργότερα ο Αμπουμπακάρ έφερε το ματς στα ίσα. Σε... φόρμα ο Ζιρού πέτυχε το πέμπτο γκολ του στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια και η Γαλλία πήγε στα αποδυτήρια με το 2-1. Στο 88' ο Τσούπο Μότινγκ ισοφάρισε 2-2 με το Καμερούν, ωστόσο στις καθυυστερήσεις ο Παγιέ διαμόρφωσε το 3-2.