Ολυμπιακοί Αγώνες: Η συνολική παρουσία των Ελλήνων στο Τόκιο

Κώστας Ευθυμιάδης
Ολυμπιακοί Αγώνες: Η συνολική παρουσία των Ελλήνων στο Τόκιο

bet365

Με δύο χρυσά, ένα αργυρό και ένα χάλκινο μετάλλιο ολοκλήρωσε την παρουσία της η Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Θετικός -δεδομένων των συνθηκών- είναι ο απολογισμός της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Οι περισσότεροι από τους 83 αθλητές και αθλήτριες (οι 13 είναι της ομάδας πόλο των ανδρών) έκαναν από σπουδαίες ως αξιοπρεπείς εμφανίσεις, ενώ υπήρχαν και ορισμένοι αθλητές που δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, με αποτέλεσμα να έχουν αρνητικά (δεδομένων των προσδοκιών που είχαν και οι ίδιοι) αποτελέσματα.

Εκτός των τεσσάρων μεταλλίων μεταλλίων (χρυσά Ντούσκος και Τεντόγλου, ασημένιο η εθνική πόλο και χάλκινο ο Πετρούνιας), η ελληνική αποστολή είχε συνολικά άλλους 13 αθλητές και αθλήτριες στην πρώτη 8αδα των Ολυμπιακών Αγώνων, ενώ σημειώθηκαν και ένα παγκόσμιο και δύο ολυμπιακά ρεκόρ, όλα στην κωπηλασία (ο Ντούσκος στον τελικό του σκιφ έκανε το ένα ολυμπιακό ρεκόρ και οι Κυρίδου-Μπούρμπου στην δίκωπο έκαναν παγκόσμιο και ολυμπιακό ρεκόρ που καταρρίφθηκε στη συνέχεια από το πλήρωμα της Νέας Ζηλανδίας).

Αναλυτικά οι θέσεις των Ελλήνων στους Ολυμπιακούς Αγώνες

ΣΤΙΒΟΣ

Κατερίνα Στεφανίδη

Επί κοντώ

4η θέση

4,80μ.

Νικόλ Κυριακοπούλου

Επί κοντώ

8η θέση

4,50μ.

Ελένη Πόλακ

Επί κοντώ

19η θέση

4,40μ.

Βούλα Παπαχρήστου

Τριπλούν

32η θέση

12,23μ.

Μίλτος Τεντόγλου

Μήκος

ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

8,41μ.

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη

20χλμ βάδην

8η θέση

1:31.24

Κυριακή Φιλτισάκου

20χλμ βάδην

29η θέση

1:36:51

Παναγιώτα Τσινοπούλου

20χλμ βάδην

53η θέση

1:47.19

Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ

50χλμ βάδην

36η θέση

4:12.49

Κώστας Δουβαλίδης

110 μ. εμπ.

27η θέση

13.63

Εμμανουήλ Καραλής

Επί κοντώ

4η θέση

5,80μ.

Κώστας Φιλιππίδης

Επί κοντώ

22η θέση

5,50μ.

Μιχάλης Αναστασάκης

Σφυροβολία

22η θέση

73,52μ.

Χρήστος Φραντζεσκάκης

Σφυροβολία

25η θέση

72,19μ.

Ραφαέλα Σπανουδάκη

100 μ.

35η θέση

11.45

Ραφαέλα Σπανουδάκη

200 μ.

23η θέση

23.38 (ημιτελικός)

Ελισάβετ Πεσιρίδου

100 μ. εμπ.

Εγκατέλειψε λόγω τραυματισμού

Ειρήνη Βασιλείου

400μ.

35η θέση

53,16μ.

Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου

Δισκοβολία

19η θέση

59,18μ.

Σταματία Σκαρβέλη

Σφυροβολία

18η θέση

69,01μ.

Δημήτρης Τσιάμης

Τριπλούν

Ακυρος

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Κριστιάν Γκολομέεβ

50μ. ελεύθερο

5η θέση

21.72

Απόστολος Χρήστου

100μ. ύπτιο

11η θέση

53.41 (ημιτελικός)

Ανδρέας Βαζαίος

200μ. μικτή

24η θέση

1:58.84

Απόστολος Παπαστάμος

200μ. μικτή

35η θέση

2:00.38

Απόστολος Παπαστάμος

400μ. μικτή

14η θέση

4:12.50

Άννα Ντουντουνάκη

100μ. πεταλούδα

9η θέση

57.25

Δημήτρης Μάρκος

800μ. ελεύθερο

26η θέση
7:58.68

Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης

4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών

15η θέση

3:15.29

Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Κώστας Μερετσόλιας

4Χ100μ μεικτή ανδρών

14η θέση

3:36.28

Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου

4Χ100μ mixed

11η θέση

3:44.77

ΜΑΡΑΘΩΝΙΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Άλκης Κυνηγάκης

10χλμ

5η θέση

1:49.29.2

ΠΟΛΟ

Εθνική ομάδα πόλο ανδρών

2η θέση

Ελλάδα-Σερβία 10-13 (τελικός)

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ομαδικό γυναικών

Δεν αγωνίστηκε λόγω κρουσμάτων κορονοϊού

Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη

Ντουέτο

Εγκατέλειψε τον προκριματικό λόγω κορονοϊού

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βύρωνας Κοκκαλάνης

RSX ανδρών

11η θέση

110 β.

Κατερίνα Δίβαρη

RSX γυναικών

19η θέση

204 β.

Γιάννης Μιτάκης

FINN

12η θέση

92β.

Βασιλεία Καραχάλιου

Laser Radial

9η θέση

112 β.

Αιμιλία Τσουλφά, Αριάδνη Σπανάκη

470 γυναικών

15η θέση

114 β.

Παύλος Καγιαλής, Παναγιώτης Μάντης

470 ανδρών

8η θέση

84 β.

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Στέφανος Ντούσκος

Μονό σκιφ

ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

6:40.45 (ολυμπιακό ρεκόρ)

Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου

Δίκωπος

5η θέση

6:57.11

Αννέτα Κυρίδου

Μονό σκιφ

10η θέση

7:36.79

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Χρήστος Βολικάκης

Ομνιουμ (πίστα)

Εγκατέλειψε

Πολυχρόνης Τζωρτζάκης

Ποδηλασία δρόμου

63η θέση

6:21.46

Περικλής Ηλίας

Ορεινή ποδηλασία

35η θέση

3 στροφές πίσω από τον νικητή

ΤΕΝΙΣ

Στέφανος Τσιτσιπάς

Απλό

9η θέση

Τσιτσιπάς-Ουμπέρ 1-2 (6-2, 6-7, 2-6)

Μαρία Σάκκαρη

Απλό

9η θέση

Σάκκαρη – Σβιτόλινα 1-2 (7-5, 3-6, 4-6)

Σάκκαρη-Τσιτσιπάς

Μικτό διπλό

5η θέση

Τσιτσιπάς/Σάκκαρη – Πιρς/Μπάρτι 1-2 (4-6, 6-4, 6-10)

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Άννα Κορακάκη

10μ. αεροβόλο πιστόλι

6η θέση

157.4

Αννα Κορακάκη

25μ. σπορ πιστόλι

6η θέση

18

Νίκος Μαυρομάτης

Σκιτ

20η θέση

119

ΠΑΛΗ

Μαρία Πρεβολαράκη

53κ ελευθέρας

11η θέση

Πρεβολαράκη-Βαλβέρδε 4-11

Γιώργος Πιλίδης

65κ. ελευθέρας

15η θέση

Πιλίδης – Γκατζίεφ 0-11

ΤΖΟΥΝΤΟ

Αλέξης Ντανατσίδης

81κ.

17η θέση

Ντανατσίδης-Βαλουά Φορτιέ (Ippon)

Ελισάβετ Τελτσίδου

70κ.

7η θέση

Τελτσίδου-Σκοτσιμάρο Ippon (ρεπεσάζ)

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Λευτέρης Πετρούνιας

Κρίκοι

ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

15.200

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Ευαγγελία Ψάρρα

Απλό

33η θέση

Ψάρρα-Λιν 4-6

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Παναγιώτης Γκιώνης

17η θέση

Γκιώνης – Τζέουνγκ 3-4

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Δώρα Γκουντούρα

Σπάθη

21η θέση

Γκουντούρα – Εμούρα 8-15

ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Φένια Τζέλη

-57κ.

7η θέση

Τζέλη – Μπεν Γιουσούφ 0-2 (ρεπεσάζ)

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Θοδωρής Ιακωβίδης

96κ.

11η θέση

338κ.

Μάθε πού θα δεις ζωντανά όλους τους αγώνες σήμερα μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.