Η Ducati Πρωταθλήτρια κατασκευαστών στο MotoGP για το 2020

Γιώργος Βαρίνος
Μετά την τιμωρία της Yamaha για τις παρατυπίες με τις βαλβίδες, ο τίτλος κατασκευαστών του MotoGP τελικά κατέληξε στην Ducati για το 2020.

Αν και μέχρι την εκκίνηση του αγώνα η Suzuki ισοβαθμούσε με την Ducati στο πρωτάθλημα κατασκευαστών, στον τελευταίο αγώνα κρίθηκε ο τίτλος που τελικά κατέκτησε η Ducati με την 2η θέση του Τζακ Μίλερ και την 6η θέση του Αντρέα Ντοβιστιόζο. Η Suzuki καταστράφηκε σε αυτόν τον αγώνα, καθώς είδε τον Πρωταθλητή Ζοάν Μιρ να εγκαταλείπει από μηχανικό πρόβλημα και τον Άλεξ Ρινς να μην μπορεί να βρει ρυθμό και τελικά να τερματίζει μόλις στην 15η θέση! Η Ducati κατέκτησε το πρωτάθλημα με 221 βαθμούς έναντι 204 της Yamaha και 202 της Suzuki. Nα υπενθυμίσουμε πως η Yamaha τιμωρήθηκε με την αφαίρεση 50 βαθμών στο πρωτάθλημα κατασκευαστών για τεχνική παρατυπία στο θέμα του προμηθευτή των βαλβίδων των μοτοσυκλετών της στους δύο πρώτους αγώνες της σεζόν, όπου και αν και νίκησε δεν μέτρησαν οι βαθμοί.