Formula 1, Σαουδική Αραβία: Ποινή 10 δευτερολέπτων στον Αλόνσο, χάνει την 3η θέση

Οι αγωνοδίκες τιμώρησαν τον Ισπανό της Aston Martin που έπεσε στην 4η θέση και έχασε το βάθρο.

Μια μεγάλη ανατροπή ήρθε λίγα λεπτά μόνο μετά τον τερματισμό του Grand Prix Σαουδικής Αραβίας. Οι αγωνοδίκες τιμώρησαν τον Φερνάντο Αλόνσο της Aston Martin με ποινή 10 δευτερολέπτων και ο Ισπανός έχασε τη θέση στο βάθρο, αφού τα 10 δευτερόλεπτα που προστέθηκαν στο χρόνο του τον έριξαν στην 4η θέση, πίσω από τον Τζορτζ Ράσελ της Mercedes.

Ο λόγος που ο Αλόνσο έλαβε αυτήν την ποινή ήταν γιατί έκτισε λανθασμένα την ποινή των 5 δευτερολέπτων, που είχε λάβει για τη θέση που είχε πάρει στην εκκίνηση του αγώνα. Ο Ισπανός μπήκε για pit stop υπό το Αυτοκίνητο Ασφαλείας και εκεί έγινε το λάθος.

UPDATE: Όπως έδειξαν τα τηλεοπτικά πλάνα, όταν ο Αλόνσο σταμάτησε για το pit stop και προτού περάσουν τα 5 δευτερόλεπτα, ο γρύλος που κρατούσε ο μηχανικός πίσω από το μονοθέσιο ακουμπούσε σε αυτό ενώ κανονισμός δηλώνει ξεκάθαρα ότι αυτό απαγορεύεται. Είναι εξαιρετικά πιθανό ότι αυτή η μικρή λεπτομέρεια είναι ο λόγος της ποινής.

Περιμένουμε τη δημοσίευση του σκεπτικού της ποινής για επιβεβαίωση.

Ακολουθήστε την σελίδα του gMotion στο Facebook!