Προκριματικά Euro: Πανηγυρικά στο Euro η Σλοβακία, ο Γιόβετιτς κράτησε «ζωντανό» το Μαυροβούνιο

Σλοβακία

Η Σλοβακία νίκησε με 4-2 την Ισλανδία και έγινε η 11η ομάδα που σφράγισε την παρουσία της στην τελική φάση του Euro 2024. «Ζωντανό» το Μαυροβούνιο, 2-0 τη Λιθουανία με σκόρερ και δημιουργό τον Στέφαν Γιόβετιτς.

7ος Όμιλος

Με κορυφαίο τον Γιόβετιτς, το Μαυροβούνιο πήρε παράταση στο... όνειρο, αφού μετά τη νίκη επί της Λιθουανίας βρέθηκε στο -2 από τη 2η Σερβία. Έτσι, στην τελευταία στροφή θέλει εκτός έδρας νίκη κόντρα στην... αδιάφορη Ουγγαρία (σφράγισε την πρόκριση) και παράλληλα εντός έδρας ήττα των Σέρβων από τη Βουλγαρία. Ο φορ του Ολυμπιακού μοίρασε ασίστ στο 3΄ για τον Κουτς, ενώ στο 48' διαμόρφωσε το 2-0.

10ος Όμιλος

Τεσσάρα για... Εuro η Σλοβακία, αφού διέλυσε την Ισλανδία κι έγινε η 11η ομάδα που εξασφάλισε εισιτήριο για το μεγάλο καλοκαιρινό ραντεβού. Οι Σλοβάκοι επικράτησαν 4-2 των Ισλανδών και σφράγισαν τη 2η θέση, ψαλιδίζοντας κάθε ελπίδα που είχε το Λουξεμβούργο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Οσκαρσον στο 17', ωστόσο οι γηπεδούχοι μέσα σε έξι λεπτά με τους Κούτσκα (30'), Ντούντα (36') έκαναν την ανατροπή. Στο 47' ο Χαράσλιν πέτυχε το 3-1 και στο 55' ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 4-1. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο 74ο λεπτό ο Γκούντιονσεν.

Στο Βαντούζ η εξασφαλισμένα πρώτη του ομίλου Πορτογαλία νίκησε το Λιχτενστάιν στο Βαντούζε με 2-0 και έκανε το 9Χ9 στα προκριματικά του Euro 2024. Στο 46ο λεπτό του αγώνα ο Ντιόγκο Ζότα έβγαλε έξυπνη μπαλιά με το εξωτερικό και βρήκε τον CR7 στον χώρο, με τον 38χρονο σούπερ σταρ να κάνει το 0-1 με εξαιρετικό «σκάψιμο». O Πορτογάλος σούπερ σταρ έφτασε τα 128 γκολ στην 204η εμφάνιση του με το εθνόσημο. Στο 57ο λεπτό ο Κανσέλο έφυγε στην πλάτη της άμυνας μετά από μπαλιά του Αντόνιο Σίλβα, ο μπακ της Μπαρτσελόνα απέφυγε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και σούταρε από πλάγια θέση για το 2-0. Στο 82' ο Γκονσάλο Ράμος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ μετά από παρέμβαση του VAR.

Στα play-offs του Nations League θα αγωνιστεί το Λουξεμβούργο, μετά την πρόκριση της Σλοβακίας. Η εντυπωσιακή ομάδα του Χολτς διέλυσε την κάκιστη Βοσνία με 4-1 και έφτασε τους 14 βαθμούς στον όμιλο. Στο 6ο λεπτό μετά από σέντρα του Μπονέρτ ο Όλεσεν άνοιξε το σκορ και 20 λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, με τους φιλοξενούμενους οπαδούς να διακόπτουν το ματς με βεγγαλικά στον αγωνιστικό χώρο. Το πέναλτι εκτέλεσε εν τέλει ο Ροντρίγκες, ο οποίος έκανε το 2-0 από την άσπρη βούμα. Στο 55' ο Μούγιακιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, στο 90+3' ο Γκόικοβιτς μείωσε με κεφαλιά και δευτερόλεπτα αργότερα ο Ροντρίκες με εξαιρετικό σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Σλοβακία - Ισλανδία 4-2
Λιχτενστάιν - Πορτογαλία 0-2
Λουξεμβούργο - Βισνία 4-1