Έμπολι - Μπολόνια 0-1: Απόδραση στο 90+4΄και φουλ για αστέρια

Μπολόνια

Με γκολ του Φαμπιάν στο 90+4΄η Μπολόνια άφησε πίσω την ήττα από την Ίντερ και πήρε αγχωτικό διπλό στην έδρα της Έμπολι (0-1) που την κράτησε σε τροχιά Champions League.

Η Μπολόνια τα... χρειάστηκε στην έδρα της Έμπολι, φλέρταρε με δεύτερη σερί απώλεια βαθμών μετά την ήττα από την Ίντερ, αλλά με λυτρωτή τον Φαμπιάν στις καθυστερήσεις πήρε την πολύτιμη νίκη με 1-0 και παρέμεινε εδραιώθηκε στην πρώτη τετράδα της Serie A. Έπειτα από ένα άγονο πρώτο μέρος, η ομάδα του Τιάγκο Μότα προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμούς, αλλά στην ουσία οι μηχανές πήραν μπρος στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ορσολίνι και Σαλεμάκερς έριξαν προειδοποιητικές βολές, με τον Φαμπιάν τελικά να βρίσκει δίχτυα στο 90+4΄παίρνοντας το ριμπάουντ στην περιοχή, σφραγίζοντας το τρίποντο των φιλοξενούμενων.