Σλοβενία-Αυστραλία 93-107: Πά(ρ)τι Μιλς οι boomers (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Με τον Πάτι Μιλς να... κάνει πάρτι στον μικρό τελικό (42π., 9ασ.), η Αυστραλία επικράτησε της Σλοβενίας με 107-93 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Ο Λούκα Ντόντσιτς έστρεφε τους προβολείς της δημοσιότητας πάνω του, αλλά ο Πάτι Μιλς ήταν εκείνος που έλαμψε στον μικρό τελικό του Τόκιο!

Ο Αυστραλός γκαρντ γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τη μετακόμιση του στους Μπρούκλιν Νετς, καθώς μετέτρεψε το ματς του μεταλλίου σε one man show οδηγώντας την Αυστραλία στη νίκη απέναντι στη Σλοβενία με 107-93 και στην κατάκτηση της 3ης θέσης!

Σε 37 λεπτά συμμετοχής, ο Μιλς είχε 42 πόντους με 11/16 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 8/10 βολές, 9 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και μόλις 2 λάθη. Μάλιστα αυτή είναι και η πρώτη φορά στην ιστορία των boomers που θα ανέβουν σε βάθρο Ολυμπιακών Αγώνων! Οι Ίνγκλις (16π., 9ριμπ.), Λαντέιλ (14π.) και Έξουμ (12π.) συμπλήρωσαν ιδανικά τον φοβερό και τρομερό Πάτι Μιλς ενώ από την Σλοβενία ο Ντόντσιτς (που μέτρησε δύο σερί ήττες στα πιο κρίσιμα ματς με την εθνική της χώρας του) είχε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ αλλά και... 8 λάθη σε 35 λεπτά.

Το ματς

Πολλές ήταν οι ανακατατάξεις στο σκορ κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Οι Αυστραλοί μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 9-2 στο σκορ, οι Σλοβένοι επέστρεψαν και πήραν προβάδισμα με 17-13, ενώ και πάλι οι boomers δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με επιμέρους 10-2 προηγήθηκαν με 23-19 λίγο μετά την έναρξη της β' περιόδου. Οι Αυστραλοί είχαν καταφέρει σε αυτό το διάστημα να «χαλάσουν» το μυαλό του Λούκα Ντόντσιτς ο οποίος στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό (6π., 1/4σ., 2λ. στο δεκάλεπτο) σε αντίθεση με τον Πάτι Μιλς, ο οποίος πρόσφερε το... δικό του show στο παρκέ της «Saitama Super Arena».

Μάλιστα οι επιδόσεις του κορυφώθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο αφού μετά το 33-31 της Σλοβενίας με καλάθι του Ντίμετς, άρχισε να σημειώνει το ένα καλάθι μετά το άλλο και παράλληλα να «δημιουργεί» για τους συμπαίκτες του. Με επιμέρους 12-2 η Αυστραλία όχι μόνο γύρισε το παιχνίδι, αλλά έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (45-53). Ο Πάτι Μιλς κατάφερε να «κλείσει» το πρώτο μισό του αγώνα έχοντας 26 πόντους με 4/5 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και κανένα λάθος σε 18 λεπτά συμμετοχής! Ο Τζοκ Λαντέιλ τον συμπλήρωνε ιδανικά (10π., 5/6δίπ.) ενώ από τη Σλοβενία που είχε 11 λάθη έναντι μόλις τεσσάρων της Αυστραλίας, ο Ντόντσιτς είχε μείνει στα 2/8 εντός παιδιάς (5ριμπ., 4ασ.) ενώ είχε υποπέσει και σε τέσσερα λάθη.

Στη συνέχεια η Αυστραλία είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι. Ο Πάτι Μιλς συνέχιζε τον... χαβά του αφού η άμυνα της Σλοβενίας έμοιαζε ανήμπορη να σταματήσει τον επιθετικό του οίστρο. Από τη στιγμή που άρχισαν να μπαίνουν στην επιθετική εξίσωση και οι Ίνγκλις-Έξουμ, το έργο των boomers έμοιαζε πιο εύκολο. Είναι χαρακτηριστικό ότι έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο +11 (67-78) ενώ στο 32' έστειλαν τον δείκτη του στο σκορ και στο +14 (67-81).

Η προσπάθεια της Σλοβενίας έμεινε μόνο σ' ένα επιμέρους 13-2 και αυτό χάρη στον Γιάκα Μπλάζιτς. Συγκεκριμένα μείωσε σε 80-83 στο 34' αλλά ένα γρήγορο 7-0 της Αυστραλίας επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (80-90) με αποτέλεσμα να... πέσουν και οι τίτλοι τέλους του μικρού τελικού.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 45-53, 67-78, 93-107