WRC, Ράλλυ Φινλανδίας: Ο Τάνακ τη νίκη, ο Ροβάνπερα κοντά στον τίτλο (vid)

Πάνος Σεϊτανίδης
Οι δύο οδηγοί συνέχισαν την κόντρα τους και στο τελευταίο σκέλος του όγδοου γύρου του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος!

Ο Όιτ Τάνακ πανηγύρισε στη Φινλανδία τη δεύτερη φετινή του νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ, ολοκληρώνοντας ότι ξεκίνησε να χτίζει από την Παρασκευή. Ο οδηγός της Hyundai Motorsport πήρε τα ηνία στη δεύτερη ειδική διαδρομή του ράλλυ και δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Ο Εσθονός πήρε 7 από τις 22 ειδικές διαδρομές και έφτασε στον τερματισμό με προβάδισμα 6.8 δευτερολέπτων από τον δεύτερο, Κάλε Ροβάνπερα. O Τάνακ ξεκίνησε το σκέλος με 8.4 δευτερόλεπτα διαφορά και στην πρώτη από τις τέσσερις ειδικές της ημέρας, ήταν κατά 1.5 ταχύτερος του Φινλανδού, δείχνοντας πως δεν είναι διατεθειμένος να απολέσει τη νίκη. Και δεν το έκανε.

Από την άλλη, ο οδηγός της Toyota Gazoo Racing πήρε τις επόμενες τρεις, μείωσε αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει περαιτέρω. Πάντως τη δουλειά του την έκανε, αφού πήρε και τους 5 βαθμούς του καλύτερου χρόνου στην power stage κι έτσι έφτασε τους 198. Η διαφορά του άνοιξε στους 94 (!) με τον Τάνακ να είναι πλέον δεύτερος στη βαθμολογία.

Πίσω τους δεν είχαμε δράματα, με δύο Yaris GR Rally1 να έπονται. Ο Εσάπεκα Λάπι ανέβηκε στο βάθρο μπροστά στους συμπατριώτες του παρότι έκανε... τούμπες στην προτελευταία ειδική διαδρομή, ενώ ο Έλφιν Έβανς έμεινε τέταρτος, μπροστά από το Hyundai i20 N Rally1 του Τιερί Νεβίλ που υποχώρησε μία θέση στη βαθμολογία.