Mind the... Stan!

Το Face Control γράφει για τον Σταν Βαβρίνκα, ο οποίος νίκησε τον Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό του US Open και στα 31 κατάκτησε το 3o Grand Slam της καριέρας του.

Εχει γίνει συνήθεια τα τελευταία 2-3 χρόνια σε όλα τα Grand Slam να είναι φαβορί ο Νόβακ Τζόκοβιτς. Με τον Ρότζερ Φέντερερ να έχει πατήσει τα 35 και να έχει συχνά προβλήματα με το σώμα του, τον Ράφα Ναδάλ να δείχνει ότι δεν μπορεί να ανέβει πνευματικά και τον Αντι Μάρεϊ σπάνια να φτάνει μέχρι το τέλος, ο Σέρβος είναι ένα κλικ πάνω απ' όλους. Οχι όμως όταν στον τελικό ενός major φτάνει ο Σταν. Ο Ελβετός, στον 3ο τελικό Grand Slam της καριέρας του και κόντρα στα προγνωστικά, λύγισε τον Τζόκοβιτς με 3-1 σετ κάνοντας το απόλυτο και επικρατώντας του Νόλε για δεύτερη φορά.

Αυτός ήταν ο πρώτος τελικός στο US Open για τον 31χρονο, ο οποίος ήταν ο θριαμβευτής παρότι απέναντί του ήταν ένας παίκτης από τον οποίο είχε χάσει τις 19 από τις τελευταίες 23 φορές που συναντήθηκαν. Ο Βαβρίνκα το είχε ξαναζήσει. Στον τελικό του Australian Open το 2014 είχε νικήσει τον Ναδάλ με 3-1 και το 2015 στο Roland Garros το είχε κάνει ξανά στον Τζόκοβιτς. Σε εκείνο το ματς στο Παρίσι ο Σταν έχασε το πρώτο σετ, όμως όταν το χέρι του ζεστάθηκε έκανε εκπληκτικά πράγματα στο court και τον Σέρβο αντίπαλό του να είναι κυριολεκτικά ανήμπορος να φτάσει στο επίπεδο του παιχνιδιού του.

Κάτι παρόμοιο έγινε και σχεδόν έναν χρόνο αργότερα στις ΗΠΑ. Ο Σταν έχασε το πρώτο σετ στο tie-break, όμως κέρδισε το χέρι του, το οποίο έκανε και πάλι τον Τζόκοβιτς να μην έχει λύση. Το backhand του, ένα από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο στο tour, εμφανίστηκε όσο πιο εντυπωσιακό γινόταν στο Flushing Meadows και χάρισε στον Ελβετό μια τεράστια νίκη, τη δεύτερη σε τελικό Gran Slam κόντρα στον τεράστιο αντίπαλό του.

Ο Βαβρίνκα είχε 46 winners στα 44 games που παίχτηκαν και παρότι είχε μόλις έναν πόντο περισσότερο από την Τζόκοβιτς (144-143) κατάφερε να πάρει διαφορά 2 σετ. Και το έκανε αυτό όχι μόνο κόντρα σε έναν παίκτη από τον οποίο χάνει συντριπτικά στο head-to-head αλλά και σε έναν που στο US Open είχε 51-0 νίκες σε αγώνες στους οποίους κατέκτησε το πρώτο σετ.

Για να μπορέσει ο Σταν να βρεθεί στον τελικό και να κατακτήσει τον τίτλο, βρέθηκε πολύ νωρίς στο τουρνουά κοντά στον αποκλεισμό! Στον 3ο γύρο, στον αγώνα με τον Νταν Εβανς χρειάστηκε να σβήσει match-point και ακόμα δύο φορές, πέρα από το ματς με τον Νόλε, έχασε το πρώτο σετ. Για να φτάσει στον τελικό χρειάστηκε να περάσει 17 ώρες στο court, 9 περισσότερες από τον Τζόκοβιτς, ο οποίος μάλιστα πέρασε σε 3 από τα 6 ματς χωρίς οι αντίπαλοί του να ολοκληρώσουν τον αγώνα.

«Νομίζω ότι αυτό το Grand Slam ήταν το πιο επίπονο, σωματικά και πνευματικά, από όσα έχω παίξει. Προσπαθούσα να είμαι σκληρός με τον εαυτό μου. Υπέφερα στο court, είμαι χαρούμενος και περήφανος με όσα κατάφερα σήμερα» είπε μετά τον τελικό ο Βαβρίνκα, ο οποίος τα πηγαίνει πολύ καλύτερα στα major τουρνουά από τα Masters, τα οποία κρίνονται στα δύο νικηφόρα σετ. «Στα Grand Slam παίζεις κάθε δύο μέρες και μπορεί να δώσεις αγώνα που θα κριθεί στα 5 σετ. Εχεις λίγο μεγαλύτερο περιθώριο να κάνεις λάθος. Από κάθε ματς που κερδίζω σε Grand Slam παίρνω αυτοπεποίθηση και αν φτάσω στον τελικό, ξέρω ότι το επίπεδο του παιχνιδιού μου είναι εκεί που πρέπει».

Και σίγουρα, στον τελικό με τον Τζόκοβιτς ήταν πολύ ψηλά, ειδικά στα κρίσιμα σημεία, όπως στο καθοριστικό σετ, στο οποίο αν και βρέθηκε με 30-0 πίσω στο σερβίς του Νόλε, έκανε το break και πήρε το πάνω χέρι στο ματς. Ο Σταν έκανε αυτό που έπρεπε, έχει πλέον τον Σέρβο στο 2-0 σε νίκες σε τελικούς Grand Slam και έδειξε ότι μπορεί να το κάνει και πάλι στο μέλλον. Την επόμενη φορά που θα το κάνει όμως, δεν θα προκαλέσει έκπληξη σε κανέναν...

Stan the Man!

Επόμενα Άρθρα

Ο «γίγαντας» Μάμαλος που... έσπασε καρδιές!

Ο αγώνας του συγκλόνισε, συγκίνησε, παρέδωσε μαθήματα ζωής! Το μετάλλιο δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία. Ούτε καν το χρώμα του! Ο Παύλος Μάμαλος όχι άδικα μπήκε στις καρδιές όλων μας!