Μπέρνλι - Νιουκάστλ 1-2

Τρίτη σερί νίκη για τη Νιουκάστλ, αυτή τη φορά εκτός έδρας κόντρα στη Μπέρνλι (2-1). Απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη οι «Καρακάξες».

Με μισή ώρα καθυστέρηση η πρώτη σέντρα του αγώνα, αφού κατέρρευσε στ' αποδυτήρια και διακομίστηκε στο νοσοκομείο ο παρατηρητής διαιτησίας. Ωστόσο, το γεγονός δεν επηρέασε τις «Καρακάξες», πήραν το πρώτο θετικό αποτέλεσμα εκτός, πέτυχαν την τρίτη σερί νίκη και βρέθηκαν στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Η ομάδα του Μπενίτεθ επικράτησε 2-1 της Μπέρνλι και δείχνει πως βρίσκει τα πατήματά της στη φετινή Premier League. Μόλις στο 4ο λεπτό από σουτ του Φεντερίκο Φερνάντες η μπάλα κόντραρε στον Μι και κατέληξε στα δίχτυα του Χαρτ. Στο 23', ο Κλαρκ με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της Νιουκαστλ! Η Μπέρνλι ανέβασε ρυθμό μετά το 30' και στο 40ο λεπτό με κεφαλιά του Βόουκς μείωσε σε 2-1. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη, με τον Ρίτσι να χάνει τεράστια ευκαιρία για να σφραγίσει το τρίποντο. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι περισσότερο, με τη Νιουκάστλ να έχει και δοκάρι στο 80' με τον Χοσέλου.