Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Σίτι 0-4

Τέσσερα ταξίδια στο London Stadium κόντρα στη Γουέστ Χαμ, ισάριθμες νίκες για τη Σίτι και... 17 γκολ! Οι «Πολίτες» διέλυσαν με 4-0 τα «Σφυριά», κράτησαν το αήττητο, αλλά και την πρωτιά στην Premier League.

Ούτε η διακοπή επηρέασε τη Σίτι, η οποία με σπασμένα φρένα διέλυσε με 4-0 τη Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο! Οι «Πολίτες» ήταν... αμείλικτοι στην τελική προσπάθεια και συνέχισαν την επέλασή τους στο δρόμο για το δεύτερο σερί πρωτάθλημα (διατηρήθηκαν στο +2 από τη Λίβερπουλ). Ακόμα ένα ευχάριστο ταξίδι στην πρωτεύουσα, μιας και η Σίτι έχει 17 γκολ κόντρα στα «Σφυριά» στα τέσσερα τελευταία ματς στο London Stadium! Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν ασφυκτικά και στο 11ο λεπτό βρήκαν δίχτυα. Ο Στέρλινγκ έκανε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στον Μαζουακού, στρώθηκε ιδανικά στον Σίλβα που πέτυχε το 1-0. «Πελάτισσα» για τον Ισπανό η Γουέστ Χαμ, αφού έχει συμμετοχή σε δέκα τέρματα (6 γκολ, 4 ασίστ). Οκτώ λεπτά αργότερα ήρθε το δεύτερο τέρμα. Ο Σανέ είχε εξαιρετική ατομική ενέργεια, άδειασε τον Ζαμπαλέτα, μοίρασε στον Στέρλινγκ που σημείωσε το 2-0. Η Γουέστ Χαμ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά σε δυο περιπτώσεις Αρναούτοβιτς και Αντόνιο δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Εντερσον. Αντίθετα, η Σίτι είχε ουσία και στο 34' ο Σανέ πέτυχε το 3-0. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, με τη Γουέστ Χαμ να προσπαθεί για ένα γκολ, αλλά στάθηκε άτυχη και στη φάση του 58', αλλά το σουτ του Τσιτσαρίτο βρήκε το δοκάρι. Χωρίς ρυθμό το ματς μέχρι το τέλος, οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή φάση με τον Αρναούτοβιτς, η Σίτι απάντησε με τον Σίλβα, αλλά το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σανέ στις καθυστερήσεις διαμορφώνοντας το 4-0

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Μπαλμπουένα, Ζαμπαλέτα, Ντιόπ, Μαζουάκου (45' Κρέσγουελ), Αντερσον (68' Πέρεθ), Ομπιάνγκ, Αντόνιο, Ράις, Ντιανγκανά (55' Τσιτσαρίτο), Αρναούτοβιτς

Μαν. Σίτι: Εντερσον, Γουόκερ, Λαπόρτ, Οταμέντι, Γκουντογκάν (69' Φοντέν), Ντελφ, Σίλβα, Φερναντίνιο, Στέρλινγκ (74' Μαχρέζ), Αγουέρο (81' Ζεσούς), Σανέ