Εβερτον – Γουέστ Χαμ 1-3

Τριπλή σφυριά από τους Λονδρέζους που πέρασαν με 1-3 από τα Ζαχαρωτά και πανηγύρισαν για πρώτη φορά φέτος στα γενέθλια του Μανουέλ Πελεγκρίνι.

Η μία ήταν αήττητη και η άλλη χωρίς νίκη. Τελικά συνέβησαν και τα δύο. Η Γουέστ Χαμ πέρασε με το εντυπωσιακό 1-3 από το «Γκούντισον Παρκ» και πανηγύρισε τους πρώτους βαθμούς της στη φετινή Premier League. Τα Σφυριά έπαιξαν πολύ έξυπνα και είχαν σε μεγάλα κέφια τους Γιαρμλένκο, Αρναούτοβιτς.

Ο πρώτος με πλασέ σε αντεπίθεση (10') και ωραία ατομική ενέργεια με φαλτσαριστό (31') έγραψε το 0-2 και έγινε ο πρώτος Ουκρανός που σκοράρει στο Νησί την τελευταία δεκαετία (από το 2008 ο Βορονίν με τη Λίβερπουλ).

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σίγκουρντσον με κεφαλιά μείωσε, αλλά εκεί που πίεζε η Εβερτον, ο Αρναούτοβιτς αφού διέλυσε την αντίπαλη άμυνα με τον Ομπιάνγκ, παίζοντας δύο φορές το 1-2, έκλεισε το 1-3 με προβολή, αφήνοντας τα Ζαχαρωτά να ψάχνονται με την πρώτη αποτυχία της σεζόν.