Μπράιτον - Αρσεναλ 2-1

Σεντόνι; Μόνο με θαύμα! Η Αρσεναλ ηττήθηκε 2-1 εκτός έδρας από τη Μπράιτον και βρέθηκε στο -13 από την 4αδα. Τέσσερις διαδοχικές ήττες οι Λονδρέζοι και η κατηφόρα συνεχίζεται...

Και ο κατήφορος συνεχίζεται... Ο Βενγκέρ έχει χάσει τον έλεγχο, η ομάδα του παρουσιάζει τραγική εικόνα και πλέον σεντόνι μπορεί να διεκδικήσει μόνο μέσα από το Europa League. H Μπράιτον ήταν εξαιρετική, εκμεταλλεύθηκε τις αμυντικές αδυναμίες των Λονδρέζων επικράτησε 2-1 κι έκανε τεράστιο βήμα παραμονής. Αντίθετα, η Αρσεναλ υπέστη τέταρτη σερί ήττα (σε όλες τις διοργανώσεις), κάτι που είχε να συμβεί από το 2002 και είναι στο -13 από την Τότεναμ.

Μπαρτσελόνα- Ατλέτικο Μαδρίτης με αξεπέραστο Live Στοίχημα! (21+)

H Aρσεναλ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, ωστόσο, λογάριαζε χωρίς την... τρύπια άμυνά της! Μόλις στο 7ο λεπτό είδε την πλάτη της Μπράιτον στο σκορ. Από στημένη φάση, ο Τσεχ έκανε λάθοπς υπολογισμό, ο Ντάφι πήρε την κεφαλιά και ο Ντανκ από κοντά πέτυχε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν, δεν μπορούν να αναπτυχθούν σωστά, ενώ τα κενά στα μετόπισθεν ήταν τεράστια. Σε δυο λεπτά οι γηπεδούχοι έχασαν δυο μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρουν, αλλά οι Λονδρέζοι στάθηκαν τυχεροί. Στο 18' η κεφαλιά του Ντανκ πέρασε άουτ, ενώ στο 20' από γκάφα του Ιβόμπι ο εξαιρετικός Νοκάρ που έκλεψε δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσεχ. Η Αρσεναλ ήταν εκτός ρυθμού και στο 26' ήρθε και το δεύτερο χτύπημα. Γκάφα του Κοσιελνί στον άξονα, λάθος υπολογισμός του Μουστάφι και από τη σέντρα του Μάρεϊ ο Γκρος με κεφαλιά πέτυχε το 2-0! Η ομάδα του Βενγκέρ στην πρώτη καλή φάση του ματς βρήκε δίχτυα. Αναταραχή στην άμυνα της Μπράιτον, ο Τσάκα έκανε την πάσα και ο Ομπαμεγιάνγκ στο 43' μείωσε σε 2-1. Μάλιστα, σε δυο λεπτά η Αρσεναλ θα μπορούσε να γυρίσει τούμπα το ματς, αλλά η κεφαλιά του Κοσιελνί βρήκε το δοκάρι.

Στην επανάληψη, οι Λονδρέζοι προσπάθησαν να σώσουν την κατάσταση, αλλά η εικόνα τους ήταν... καταθλιπτική. Ενα σουτ του Οζίλ στο 58' κι ένα του Ομπαμεγιάνγκ στις καθυστερήσεις, ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η ομάδα του Βενγκέρ. Τι θέλει να ξεχάσει ο Κρις Χάτον από την μεγάλη νίκη; Τον τραυματισμό του Σκελότο που αποχώρησε, αλλά και τα νεύρα του Νοκάρ στην αλλαγή του.

Μπράιτον: Ράιαν, Ντάφι, Ντανκ, Σελότο (69’ Σάλτορ), Μπονγκ, Πρόπερ, Στέφενς, Γκρος (86’ Καγιάλ), Νοκάρ (77’ Μαρτς), Ισκιέρδο, Μάρεϊ

Άρσεναλ: Τσεχ, Μουστάφι, Κοσιελνί, Τσέιμπερς (83’ Ενκετιά), Κολάσινατς, Γουίλσιρ, Τσάκα, Μχιταριάν (83’ Μπεγιερίν), Οζίλ, Ιβόμπι (74’ Γουέλμπεκ), Ομπαμεγιάνγκ

Брайтон - Арсенал. Обзор матча. Англия. Премьер-лига 2017/18. 28 тур. от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.