Μαν. Γιουνάιτεντ - Μαν. Σίτι 1-2

Κώστας Ζάλιαρης

Η Σίτι πέρασε από το «Ολντ Τράφορντ» με τρομερή εμφάνιση στο πρώτο μέρος και σωστή διαχείριση στην επανάληψη, επικρατώντας 2-1 της Γιουνάιτεντ! Θριαμβευτής ο Πεπ στην πρώτη του «μάχη» για φέτος στην Πρέμιερ Λιγκ κόντρα στον Ζοσέ Μουρίνιο, στις 8 οι νίκες του Ισπανού έναντι των 3 του Πορτογάλου...

Ο Πεπ μπορούσε να χαμογελάει ελεύθερα στην άκρη του πάγκου του και να αισθάνεται μεγάλη δικαίωση για το γεγονός πως η Μάντσεστερ Σίτι, τουλάχιστον μέχρι το 42ο λεπτό, ήταν πολύ πιο έτοιμη, πιο οργανωμένη, πιο σωστή και... μπροστά στο σκορ με δύο γκολ απέναντι στη Γιουνάιτεντ του Μουρίνιο! Οι «πολίτες» ξάφνιασαν στον απόλυτο βαθμό τους «κόκκινους διαβόλους» και τους κατέστρεψαν ολοκληρωτικά το παιχνίδι, παίρνοντας τα ηνία, κάνοντας ακριβώς αυτό που ήθελαν στο χορτάρι και αποσυντονίζοντας πλήρως τους γηπεδούχους. Η υπεροχή της Σίτι μετουσιώθηκε στο πρώτο γκολ με τον Ντε Μπρόινε που από την κεφαλιά – πάσα του Ιεανάτσο τσίμπησε τη μπάλα μπροστά από τον Μπλιντ για να πλασάρει σωστά τον Ντε Χέα στο 15', ενώ, ο Νιγηριανός φορ βρισκόταν ακριβώς εκεί που έπρεπε στο 36' για να γράψει το 2-0 από το «ριμπάουντ» στο δοκάρι που είχε ο Ντε Μπρόινε!

Σβελτάδα, σιγουριά, αυτοπεποίθηση, Σίλβα και Φερναντίνιο στα χαφ να είναι αφεντικά και όλες οι γραμμές να συνεργάζονται παίζοντας κοντά, είχαν δώσει στο σύνολο του Πεπ προβάδισμα ασφαλείας και αέρα για τη νίκη στο σπουδαίο ματς. Όσο ο Ζλάταν παρέμενε εκτός κλίματος και απελπιστικά μόνος στην επίθεση της Γιουνάιτεντ, όσο ο Ρούνεϊ αδυνατούσε να συνεργαστεί με τους Λίνγκαρντ και Μκιταριάν δίπλα του και όσο η μεσαία γραμμή της ομάδας της Γιουνάιτεντ έπασχε, όλα έμοιαζαν δυσοίωνα για τους γηπεδούχους... Όλα, μέχρι το 42', όταν ο Κλαούντιο Μπράβο απέτυχε να μαζέψει τη μπάλα σε γέμισμα προς την περιοχή του και ο Σουηδός σούπερ σταρ της Γιουνάιτεντ με μονοκόματο σουτ μείωσε σε 2-1! Κάπου εκεί οι «κόκκινοι διάβολοι» ξύπνησαν και λίγο έλειψε με νέα γκέλα της άμυνας της Σίτι και του Μπράβο, να έρθει και η ισοφάριση, όμως, από την πάσα του Λίνγκαρντ, ο Ζλάταν δεν σούταρε δυνατά και η μπάλα σταμάτησε λίγο πριν την τελική γραμμή από αντίπαλο αμυντικό.

Ο Μουρίνιο έδωσε εντολή με την έναρξη της επανάληψης να πιέσουν πλέον αρκετά ψηλά οι ποδοσφαιριστές του, βάζοντας και τους Ερέρα και Ράσφορντ στη θέση των Λίνγκαρντ και Μκιταριάν. Η υπεροχή της Σίτι πήγε... περίπατο, η Γιουνάιτεντ φάνηκε να μπαίνει στο ντέρμπι με μεγαλύτερη διάθεση συγκριτικά με την εξαιρετικά νωθρή εικόνα του πρώτου μέρους, όμως και πάλι δεν κατάφερνε να βρει τους διαδρόμους και τις λύσεις που θα ήθελε. Στο 46', από την πρώτη ενέργεια του Ράσφορντ και το σκάψιμο της μπάλας από αριστερά, ο Ζλάταν με τη μια σούταρε πολύ ψηλά, ο Κλαούντιο Μπράβο συνέχισε τις... γκάφες στην εστία του δίνοντας δικαιώματα στους «κόκκινους διαβόλους», ενώ, ο Πεπ, έβγαλε τους Ιεανάτσο και Στέρλινγκ, τοποθέτησε τον Φερνάντο δίπλα στον Φερναντίνιο και η τριπλέτα πίσω από τον Ντε Μπρόινε αποτελείτο από τους Σανέ, Σίλβα και Νολίτο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ακίνδυνοι μέχρι το 70ο λεπτό και το ματς σαν να πήρε... φωτιά και ρυθμό από τη στιγμή που ο Ζλάταν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ήταν ξεκάθαρα σε θέση οφσάιντ, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 2-1. Ο Φερνάντο με καλό γυριστό και ο Φερναντίνιο με κεφαλιά στο 72' και το 73' αντίστοιχα υποχρέωσαν τον Ντε Χέα σε επεμβάσεις, ενώ, στο 75', ο Ντε Μπρόινε είχε δοκάρι με τρομερή κίνηση στην περιοχή και σουτ δίχως δεύτερη σκέψη από κάθετη του Σανέ! Στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την είσοδο και του Μαρσιάλ, οι γηπεδούχοι πλέον είχαν τριπλέτα στην επίθεση (μαζί με Ράσφορντ και Ζλάταν) και ο Ρούνεϊ επέστρεψε στη μεσαία γραμμή, με ξεκάθαρη πρόθεση του «special one» να ρισκάρει αφού ούτως ή άλλως ήταν χαμένος εκείνη τη στιγμή. Όσο κι αν κράτησε η Γιουνάιτεντ τη μπάλα στο μισό γήπεδο της Σίτι και κοντά στα καρέ του Μπράβο, η πολιορκία δεν απέφερε καρπούς και οι «πολίτες» πήραν το πρώτο φετινό ντέρμπι!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Μπαϊγί, Μπλιντ, Σο (81' Μαρσιάλ), Φελαϊνί, Πογκμπά, Μκιταριάν (45' Ερέρα), Ρούνεϊ, Λίνγκαρντ (45' Ράσφορντ), Ιμπραΐμοβιτς

Μάντσεστερ Σίτι: Μπράβο, Σανιά, Στόουνς, Οταμέντι, Κολάροφ, Ντε Μπρόινε (90' Ζαμπαλέτα), Φερναντίνιο, Σίλβα, Στέρλινγκ (60' Σανέ), Ιεανάτσο (53' Φερνάντο), Νολίτο