Λέστερ - Αρσεναλ 0-0

Λέστερ και Αρσεναλ συνεχίζουν... εκτός ρυθμού! Ισοπαλία 0-0 στο Κing Power, σε ένα κακό ματς, με τις Αλεπούδες να φωνάζουν για δυο πέναλτι.

Λέστερ και Αρσεναλ δεν έπεισαν σε δεύτερο διαδοχικό ματς, παρουσίασαν ελάχιστα καλά διαστήματα κι έδειξαν πως θέλουν πολλά περιθώρια βελτίωσης. Ελάχιστες οι μεγάλες φάσεις, πολλά παράπονα από τις Αλεπούδες, αφού ζήτησαν δυο πέναλτι! Η Λέστερ έμεινε αήττητη εντός έδρας από τις 16 Σεπτεμβρίου, όταν και είχε ηττηθεί από την Αρσεναλ. Για τους Λονδρέζους ήταν η τέταρτη διαδοχική εκτός έδρας ισοπαλία στην Premier League, κάτι που συνέβη για πρώτη φορά από τον Αύγουστο του 2007.

Η Αρσεναλ ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή στο α' μέρος, αλλά δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να απειλήσει τη Λέστερ. Ο Μπεγερίν προσπαθήσει να σπάσει την αμυντική γραμμή των γηπεδούχων, αλλά ο Μόργκαν ήταν εκεί για να σώσει. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 31' και φυσικά όχι από κάποια οργανωμένη προσπάθεια. Ο Καθόρλα εκτέλεσε έξυπνα ένα φάουλ, η μπάλα πέρασε απ' όλους και ο Σμάιχελ πολύ δύσκολα έδιωξε σε κόρνερ. Οι Αλεπούδες έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 42', ο Τσεχ πρόλαβε τον Βάρντι, ενώ στη συνέχεια ο Ντρίνκγουοτερ δεν μπόρεσε να σουτάρει, αφού βρέθηκε στο έδαφος από τον Κοσιελνί. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν σωστά πέναλτι, αλλά ο Κλάτενμπεργκ που ήταν κοντά στη φάση δεν έδειξε παράβαση.

Με κακούς οιωνούς για τη Λέστερ άρχισε το β΄ μέρος, αφού ο Μεντί τραυματίστηκε και αποχώρησε. Στο 70ο λεπτό είχαμε και τη μεγαλύτερη φάση του αγώνα. Ο Τσάκα έκανε λάθος, ο Βάρντι όμως υπό την πίεση του Κοσιελνί δεν κατάφερε να σκοράρει. Το δεκάλεπτο 75'-85 ανηκε στην Αρσεναλ. Η είσοδος του Οζίλ έδωσε ώθηση, αλλά ο Μόργκαν και ο Σμάιχελ δεν άφησαν τον Γερμανό και τον Γουόλκοτ να σκοράρουν. Η Λέστερ ανέβασε ρυθμό στα τελευταία λεπτά και στο 88' ζήτησε ξανά πέναλτι, με τον Μπεγερίν να βρίσκει χαμηλά τον Μούσα. Η τελευταία φάση ήταν για τους γηπεδούχους, με τον Τσεχ να σώζει στο σουτ του Μαχρέζ και τον Μούσα να... κολλάει και να μη σουτάρει.

Λέστερ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουξ, Μαχρέζ, Ντρινκγουότερ, Μεντί (53' Κινγκ), Ολμπράιτον (87' Μούσα), Οκαζάκι (67' Ουγιόα), Βάρντι

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν, Χόλντινγκ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν, Τσάκα (73' Γουίλσιρ), Γουόλκοτ, Καθόρλα (73' Οζίλ), Τσάμπερλεϊν (78' Ζιρού), Αλέξις