Μαν. Γιουνάιτεντ - Κρίσταλ Πάλας 2-0 (vid)

Το κυνήγι για το Champions League συνεχίζεται! Η Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-0 της Πάλας και πλησίασε στην τετράδα!

Το βράδυ της Τρίτης η Νιούκαστλ έκανε το… δώρο και η Γιουνάιτεντ φρόντισε να μην το αφήσει ανεκμετάλλευτο! Οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν 2-0 της Κρίσταλ Πάλας μείωσαν στον πόντο από την τετράδα (στο –2 από την 3η Σίτι). Στα αξιοσημείωτα, η επιστροφή του Γουέιν Ρούνεϊ στο βασικό σχήμα. Ιδανικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 4ο λεπτό πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ντιλέινι να σημειώνει αυτογκόλ! Ηταν το… τρίτο του αυτογκόλ από το 2013! Η ομάδα του Φαν Χάαλ δεν εντυπωσίασε με την εικόνα της, όμως σε δυο περιπτώσεις στο α΄μέρος θα μπορούσαν να βρουν ξανά δίχτυα.

Ομως, τόσο ο Ρούνεϊ στο 25' όσο και ο Ράσφορντ στο 40' δεν κατάφεραν να σκοράρουν! Δυνατό ξεκίνημα στην επανάληψη για τους γηπεδούχους και στο 47' ο Ρούνεϊ έχασε μεγάλη ευκαιρία για ένα δεύτερο τέρμα. Στο 54' ο Μάτα έχασε τεράστια ευκαιρία, όμως ένα λεπτό αργότερα ήρθε το γκολ με κεφαλιά του Νταρμιάν! Η Κρίσταλ Πάλας δεν μπόρεσε να αντιδράσει, η Γιουνάιτεντ διατήρησε τον έλεγχο μέχρι τέλους κι έφτασε σε ένα άνετο τρίποντο, αν και θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ σε ευκαιρίες που είχαν Ράσφορντ, Λίνγκαρντ. Στα θετικά για τους γηπεδούχους οι εμπνεύσεις του Ντεπάι, ο οποίος με εντυπωσιακές ενέργειες κράτησε… ζωντανό το Ολντ Τράφορντ!