Μπόρνμουθ – Λίβερπουλ 1-2

Με 10 αλλαγές από το έπος κόντρα στη Ντόρτμουντ, η πιτσιρικαρία της Λίβερπουλ πέρασε (1-2) από την Μπόρνμουθ και ελπίζει ακόμα για έξοδο στην Ευρώπη.

Ούτε μία, ούτε δύο, αλλά 10 ολόκληρες αλλαγές πραγματοποίησε ο Γίργκεν Κλοπ σε σχέση με την ομάδα που έκανε την επική ανατροπή κόντρα στη Ντόρτμουντ την περασμένη Πέμπτη. Ακόμα και έτσι όμως η Λίβερπουλ εμφανίστηκε κυρίαρχος στο «Vitality» και καθάρισε το ματς με τη Μπόρνμουθ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-1.

Οι Κόκκινοι είχαν ένα σωρό άγνωστα πιτσιρίκια στη σύνθεση τους και στο τέρμα τον Γουόρντ που έκανε ντεμπούτο. Ωστόσο, αυτό δεν τους εμπόδισε να κυριαρχήσουν στο ματς και να προηγηθούν με δύο γκολ πριν το ημίχρονο. Στο 41’ ο Στάριτζ έκανε το τρομερό τακουνάκι, ο Μπόρουτς απογειώθηκε και στην επαναφορά ο Φιρμίνο σε κενή εστία έβαλε το τρίτο σερί γκολ του εκτός έδρας  (σ.σ.: συνολικά στο 2016 έχει οκτώ γκολ και τέσσερις ασίστ).

Στο 45’+2’ ο Στάριτζ στάθηκε πιο τυχερός και με κεφαλιά έκανε το 0-2. Η Μπόρνμουθ είχε μία καλή σστιγμή (65’), αλλά ο Γουόρντ νίκησε τον Κινγκ, κάνοντας το ίδιο και απέναντι στον Γκράμπαν (82’). Ένα λεπτό αργότερα ο Στάριτζ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, αλλά στο φινάλε οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ.

Αφού ο Σακό έσωσε στη γραμμή, στη συνέχεια της φάσης ο Κινγκ (93') πυροβόλησε στην δεξιά γωνία του Γουόρντ για το τελικό 1-2, το οποίο επιτρέπει στους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να κοιτούν λίγο πιο ψηλά και την έξοδο στην Ευρώπη…

* Η Λίβερπουλ έχει πλέον χρησιμοποιήσει 31 παίκτες στην φετινή Premier League, νούμερο που δεν έχει άλλη ομάδα!

Λίβερπουλ: Γουόρντ, Λούκας, Κόλο Τουρέ (67’ Σακό), Σμιθ, Ράνταλ, Αλεν, Στιούαρτ, Αϊμπ (78’ Λαλάνα), Οτζο, Φιρμίνο (75’ Οριζί), Στάριτζ.