Λίβερπουλ - Στόουκ 4-1

Λίγες μέρες πριν υποδεχθεί την Ντόρτμουντ για την ρεβάνς των «8» του Europa League, η Λίβερπουλ συνέτριψε με 4-1 την Στόουκ στο Anfield.

Ο Γίργκεν Κλοπ έδωσε φανέλα βασικού σε παίκτες όπως Στιούαρτ και Οτζο, όμως οι Reds δεν είχαν κανένα πρόβλημα να παίξουν επιθετικά και να καθαρίσουν από νωρίς τους Potters που ισοφάρισαν αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι περισσότερο. Η Λίβερπουλ πλέον ανέβηκε στη βαθμολογία και πέρα από το Europa League μπορεί να διεκδικήσει έξοδο στην Ευρώπη και μέσω της Premier League. Δύο γκολ σαν αλλαγή πέτυχε ο Οριζί.

Μόλις στο 8’ άνοιξε το σκορ όταν τρεις παίκτες της Στόουκ κόλλησαν στον Μίλνερ που εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ για τον Μορένο και ο Ισπανός μπακ με ωραίο αριστερό σουτ εκτός περιοχής τίναξε τα δίχτυα για το 1-0. Η Στόουκ δεν άργησε να απαντήσει και στο 22’ μετά την εκτέλεση φάουλ του Σακίρι η άμυνα των γηπεδούχων σταμάτησε και ο Μπόγιαν με κεφαλιά ισοφάρισε, όμως το 1-1 δεν έμεινε για πολύ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Οτζο έκανε εξαιρετική ντρίμπλα από τα αριστερά και σέντρα ακριβείας για το κεφάλι του Στάριτζ, οποίος έκανε το εύκολο μέρος της δουλειάς για το 2-1 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Οπως συνέβη στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, έτσι και στο δεύτερο, η Λίβερπουλ σκόραρε ύστερα από ασίστ του Μίλνερ.

Ο Αγγλος μέσος έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Οριζί, που είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο, με κεφαλιά έκανε το 3-1. Ο Βέλγος επιθετικός έκλεψε όμως την παράσταση στο 65’ όταν πέτυχε ένα από τα καλύτερα γκολ που έχουμε δει φέτος όταν έφυγε από αριστερά και από πολύ πλάγια θέση έπιασε εκπληκτικό σουτ-curler που πήγε στα πλαϊνά δίχτυα της εστίας της Στόουκ για το 4-1. Στο 54’ ο Μινιολέ είχε αποκρούσει την κεφαλιά του Κάμερον και στο 61’ ο Οριζί θα μπορούσε να έχει βάλει ένα ακόμα γκολ ανάμεσα στα δύο που σημείωσε αλλά η κεφαλιά του μετά τη σέντρα του Μορένο πέρασε έξω.