Άρσεναλ - Γουότφορντ 1-2

Η Αρσεναλ έχασε και τον στόχο του κυπέλλου! Η Γουότφορντ πέρασε από το Emirates (2-1), βρέθηκε στα ημιτελικά και άφησε τους Κανονιέρηδες στη φετινή μιζέρια τους...

Η Αρσεναλ σε κρίση και ο Βενγκέρ χωρίς λύση! Τρίτη διαδοχική εντός έδρας ήττα για την ομάδα του, κάτι που είχε να συμβεί από το... Νοέμβριο του 2002! Μόνο που αυτή πόνεσε αρκετά, αφού οι Κανονιέρηδες έχασαν και τον στόχο του κυπέλλου, τον πιο... εφικτό από αυτούς που απέμειναν. Στο πρωτάθλημα είναι στο -8 από την κορυφή, ενώ στο Τσάμπιονς Λιγκ έχει ηττηθεί εντός από τη Μπαρτσελόνα... Ο κόσμος της ομάδας αποδοκίμασε τον Αλσατό που βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Στον αντίποδα, η Γουότφορντ πανηγυρίσει την 6η παρουσία της στα ημιτελικά του Κυπέλλου, επιστρέφει έπειτα το 2007 και με εμφάνιση ανάλογη της σημερινής (2-1) μπορεί αν υπολογίζει και στην κούπα! Παράλληλα, η Αρσεναλ έχασε μια μοναδική ευκαιρία, να ισοφαρίσει το ρεκόρ της Μπλάκμπερν (τρία διαδοχικά κύπελλα) που κρατά... 130 χρόνια!

Εξασφάλισε 5% bonus στην Sportingbet σε κάθε κερδισμένο στοίχημα στο παιχνίδι Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός.

Η Αρσεναλ ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο ματς  και στο 9' το Εmirates πανηγύρισε για λίγα... δεύτερα, αφού το γκολ του Οζίλ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Η Γουότφορντ ήταν εξαιρετικά στημένη, έδωσε την κατοχή στους γηπεδούχους, αλλά κρατούσε εύκολα κλειστούς τους διαδρόμους. Μάλιστα, όποτε έβρισκε χώρους απειλούσε, αλλά σε δυο περιπτώσεις ο Ιγκάλο δεν έκανε ποτέ την... ασίστ στον Ντίνι και οι γηπεδούχοι γλίτωσαν τα χειρότερα! Οι Κανονιέρηδες ήταν κομμένοι στη μέση, χωρίς σωστή ανάπτυξη, με τον Οζίλ να προσπαθεί με ατομικές ενέργειες να κάνει κάτι. Η πρώτη καλή φάση για την Αρσεναλ ήρθε στο 30', όμως ο Ελνένι αστόχησε απελπιστικά από καλή θέση! Οι εμπνεύσεις του Οζίλ έδιναν την ευκαιρία στην ομάδα του να απειλήσει και στο 41' είχε ακόμα μια ευκαιρία. Ο Γερμανός με απίθανη ενέργεια βρήκε τον Κάμπελ, ο τελευταίος μοίρασε στον Ελνένι, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει ξανά! Ενα λεπτό αργότερα ο Οζίλ έσπασε ιδανικά στον Κοσταρικανο, όμως μια ακόμα χαμένη φάση προστέθηκε στο ενεργητικό των γηπεδούχων.

Ο μοιραίος Ιγκάλο του α' μέρους έγινε... ωραίος στην επανάληψη και ήταν ο παίκτης που άνοιξε τον δρόμο για μια μοναδική επιτυχία. Στο 50' έφτασε η μπάλα στα πόδια του, εβαλε πλάτη τον Γκάμπριελ, γύρισε ιδανικά και άνοιξε το σκορ! Η Αρσεναλ αδυνατούσε να απαντήσει, κακή δημιουργικά και δέκα λεπτά αργότερα ο σκόρερ έχασε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδα του! Το δεύτερο σοκ ήρθε στο 64' ο Ντίνι έφτασε τις 8 ασίστ, αφού η σουτάρα του Γκεντιούρα δεν άφησε κανένα περιθώρια αντίδρασης στον Οσπίνα! Ο Βενγκέρ πέρασε στο ματς τους Γουόλκοτ, Αϊβόμπι και η Αρσεναλ έγινε φουλ επιθετική. Ο Τσέιμπερς στο 83' έστειλε μήνυμα και στο 88' ήρθε η μείωση του σκορ! Ο Οζίλ βρήκε ιδανικά τον Γουόλκοτ που πέτυχε το 2-1! Απίθανα πράγματα στα τελευταία λεπτά, ο Αϊβόμπι είχε δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης, ο Γουόλκοτ απο κοντά... κατάφερε να στείλει τη μπάλα άουτ.

Άρσεναλ: Οσπίνα, Τσέιμπερς, Μερτεσάκερ, Γκάμπριελ, Γκιμπς, Ελνένι (67' Αϊβόμπι), Κοκλέν, Κάμπελ (68' Γουέλμπεκ), Οζίλ, Αλέξις, Ζιρού (68' Γουόλκοτ)

Γουότφορντ: Παντίλιμον, Ναϊόμ, Πρεντλ, Κάθκαρτ, Άκε, Μπεράμι, Γουότσον, Καπού (73' Άνια), Γκεντιούρα (77' Αμπντί), Ιγκάλο (82' Αμραμπάτ), ΝτίνΙ