Μάντσεστερ Σίτι - Αστον Βίλα 4-0

Η Σίτι είχε ένα απίθανο β' μέρος, διέλυσε 4-0 την Αστον Βίλα και μείωσε στους επτά από την κορυφή. Τρελή ανατροπή η Γουέστ Χαμ, γκέλα για Τσέλσι, αυτοκτονεί η Νιούκαστλ.

Ξεπέρασε τον διασυρμό στο Ανφιλντ και με τον Αγουέρο σε εξαιρετική κατάσταση, η Σίτι επικράτησε 4-0 της Αστον Βίλα και βρέθηκε στο -7 από την κορυφή. Απίθανο β' μέρος για τους Πολίτες, κατέρρευσαν οι φιλοξενούμενοι.

Με 78% κατοχή μπάλας, 13 σουτ κι όμως το α' μέρος στο Ετιχαντ δεν είχε σκορ. Η Σίτι είχε τον απόλυτο έλεγχο, είχε κλείσει στην περιοχή της την Βίλα, αλλά γκολ δεν μπόρεσε να βάλει. Οι Πολίτες μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο 10' είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Αγουέρο με ωραία ενέργεια βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ, αλλά ο Γκουζάν με ωραία επέμβαση κράτησε το μηδέν. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε το δεύτερο μήνυμα των γηπεδούχων, αλλά αυτή τη φορά ο Μπονί έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει. Στο 17' ο Αγουέρο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά και πάλι... κατάφερε να αστοχήσει. Η Σίτι είχε το πάνω χέρι, αλλά από το 20' κι έπειτα δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική. Μάλιστα, την καλύτερή ευκαιρία μέχρι το τέλος του α' μέρους είχε η Βίλα, αλλά στο 26' ο Αγιού δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Χαρτ.

Καταιγίδα στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι και σε ένα τέταρτο είχαν σκοράρει τρεις φορές! Στο 48' ο Αγουέρο ξεκίνησε τη φάση από τα δεξιά, έσπασε στον Σίλβα, ο Ισπανός μοίρασε στον Τουρέ που με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 1-0. Το άγχος έφυγε και οι Πολίτες ξέσπασαν! Στο 50' ο Αγουέρο βγήκε στην πλάτη της άμυνας από πάσα του Μπονί, ο Ρίτσαρντ έδιωξε πάνω στα πόδια του Αργεντίνου και το 2-0 ήταν γεγονός. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε το 3-0. Εξαιρετικός συνδυασμός του Αγουέρο με τον Σίλβα και ο πρώτος με απίθανο τελείωμα πέτυχε το τρίτο τέρμα. Μάλιστα, ήταν η 55η ασίστ του Ισπανού στην Premier League. Η Σίτι ήταν εντυπωσιακή και στο 66' ο Νάβας έσπασε ιδανικά για τον Στέρλινγκ που σημείωσε το 4-0.  Η Βίλα ήταν ανύπαρκτη να κόψει τις προσπάθειες των γηπεδούχων και στο 72' η Μάντσεστερ βρέθηκε μια ανάσα από το πέμπτο γκολ. Ο Κλαρκ ανέτρεψε τον Ιενάτσο, όμως ο Αγουέρο έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι!

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Σανιά, Κομπανί, Κλισί, Οταμέντι, Φερναντίνιο, Τουρέ (79' Γκαρθία), Σίλβα (70' Ιενάτσο), Νάβας, Μπονί (61' Στέρλινγκ), Αγουέρο

Άστον Βίλα: Γκουζάν, Χάτον, Ρίτσαρντς, Λέσκοτ, Σισοκό, Κλαρκ, Γουέστγουντ, Γκάνα, Βερετού (74' Μπακούνα), Αγκμπονλαχόρ (70' Γκεστέντε), Αγιού (80' Σινκλέρ)

Εκπληκτική ανατροπή η Γουέστ Χαμ
Αν και έχανε μέχρι το 78' με 2-0 η Γουέστ Χαμ έβαλε τρία γκολ σε 12 λεπτά και έφυγε με μεγάλο διπλό (2-3) από την έδρα της Εβερτον που έπαιζε από το 34' με δέκα εξαιτίας της αποβολής του Μιραλάς. Στο -1 από την 4η θέση και την Μάντσεστερ Σίτι παρέμειναν οι Hammers που έχουν ματς περισσότερο. Το σκορ άνοιξε στο 13' ο Λουκάκου με σουτ δοκάρι-και-μέσα αφού απέφυγε τον Οξφορντ, με τους γηπεδούχους να δημιουργούν πολλές φάσεις στο πρώτο μέρος αλλά ο Αντριάν κράτησε την Γουέστ Χαμ στο ματς και η Εβερτον πήγε στα αποδυτήρια με παίκτη λιγότερο αφού ο Μιραλάς είδε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Κρέσγουελ.

Στο δεύτερο μέρος τα Ζαχαρωτά κάθισαν περισσότερο πίσω, όμως στο 56' πέτυχαν δεύτερο γκολ με τον Λένον, ο οποίος συνδυάστηκε με τον Λουκάκου συνέκλινε και εκτέλεσε (2-0). Στο 69' ο Αλεξ Σονγκ ανέτρεψε τον Μπέσιτς στην περιοχή και ο Λουκάκου είχε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ όμως ο Αντριάν απέκρουσε την εκτέλεση του Βέλγου. Παρά την απώλεια οι γηπεδούχοι φαινόταν ότι θα καταφέρουν να κρατήσουν τους τρεις βαθμούς όμως δεν πήραν ούτε έναν. Μέσα σε τρία λεπτά (78'-81') Αντόνιο και Ντιαφρά Σακό σκόραραν με κεφαλιά κάνοντας γρήγορα το σκορ 2-2 για να γράψει το τελικό 2-3 στο 90' ο Ντιμίτρι Παγιέτ με ψύχραιμο πλασέ κάτω από το σώμα του Ρόμπλες.

Με το μυαλό στην... Παρί

Χωρίς Ντιέγκο Κόστα, Φάμπρεγας παρουσιάστηκε η Τσέλσι , με τον Χίντινγκ να μη ρισκάρει με τη συμμετοχή τους, ώστε να τους έχει έτοιμους στον «τελικό» με την Παρί Σεν Ζερμέν την Τετάρτη στο Λονδίνο. Oι Μπλε είχαν το βλέμμα τους στους Παριζιάνους, η Στόουκ το εκμεταλλεύθηκε και πήρε στο τέλος το βαθμό (1-1). Ετσι, οι γηπεδούχοι έπεσαν ξανά στη 10η θέσης της βαθμολογίας.

Οι Μπλε μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προσπάθησαν να φανούν απειλητικοί για την αντίπαλη εστία. Ο Γουίλιαν ήταν κινητικός από τα δεξιά, ωστόσο δεν είχε βοήθειες. Αντίθετα, η Στόουκ ήταν εξαιρετική στο ανασταλτικό κομμάτι. κι όποτε έβρισκε ευκαιρία έβαζε δύσκολα στην  Τσέλσι. Στο 19' ο Αφελάι είχε μια καλή προσπάθεια, αλλά ο Κουρτουά κατάφερε να σώσει. Οι γηπεδούχου δεν έβρισκαν λύσεις, αντίθετα οι «Πότερς» είχαν τον τρόπο για να φανούν απειλητικοί. Στο 22', Ντιουφ και Αφελάι συνδυάστηκαν εξαιρετικά, αλλά ο Σενεγαλέζος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κουρτουά. Η πρώτη καλή προσπάθεια των Μπλε ήρθε στο 28', όταν ο Αθπιλικουέτα έκλεψε τον από τον Αρναούτοβιτς, τροφόδοτησε τον Γουίλιαν, αλλά το σουτ κατέληξε άουτ. Στο 37' η Στόουκ απάντησε, αλλά ο Ντιουφ έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει.

Την ουσία όμως την είχαν οι Μπλε και στο 39' ήρθε το γκολ! Ο Μάτιτς έκλεψε από τον Αφελάι, βρήκε εξαιρετικά τον Τραορέ και με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 1-0!! Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη, η Τσέλσι είχε τον έλεγχο, αλλά πιο επικίνδυνη παρέμεινε η Στόουκ. Μάλιστα, στο 58' είχε καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει, ο Σακίρι είχε ωραία ενέργεια, έκανε το σουτ, αλλά ο Κουρτουά έδιωξε ιδανικά. Ο Χίντινκ πέρασε στο ματς τον Λόφτους - Τσικ στη θέση του Αζάρ, ο οποίος δεν μπόρεσε να βοηθήσει. Μάλιστα, στο 81' ο πρώτος είχε μια καλή ευκαιρία να σκοράρει, αλλά προτίμησε να τελειώσει τη φάση μόνος του και όχι να σπάσει στον Ρεμί. Η ευκαιρία χάθηκε και οι Μπλε το... πλήρωσαν. Ο μοιραίος του α' μέρους, Ντιούφ έγινε... ωραίος και στο 85' έφερε το ματς στα ίσα!

Διπλό για... υποβιβασμό!

Απίθανα πράγματα στο Σεντ Τζέιμς Παρκ. η Νιούκαστλ καιγόταν για νίκη, αλλά η Μπόρνμουθ ήταν αυτή που έπαιξε μπαλάρα, διέλυσε 3-1 τις «Καρακάξες» και τις έστειλε πιο κοντά στην Τσάμπιονσιπ. Μόλις μια νίκη στα επτά για την ομάδα του ΜακΚλάρεν που αδυνατεί να σταθεί όρθια. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, όμως Σέλβι και Κόλμπακ δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Η Μπόρνμουθ έστειλε μήνυμα με τη χαμένη ευκαιρία του Αφόμπε και στο 28' με την τύχη στο πλευρό της κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κινγκ έκανε τη σέντρα, η μπάλα χτύπησε στον Τέιλορ και με αυτογκόλ έγινε το 0-1! Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και στο 45' ο Αφόμπε βρέθηκε δυο φορές στο έδαφος αλλά ο διαιτητής αρνήθηκε να σφυρίξει πέναλτι. Η Νιούκαστλ ρίσκαρε στην επανάληψη, ο Γιάνμαατ με τον Σισοκό δεν κατάφεραν να σκοράρουν και στο 70' ο Κινγκ πέτυχε το 2-0 από ασίστ του Ρίτσι. Η Νιούκασλ προσπάθησε να μπει στο κόλπο με το τέρμα του Αγιόθε Πέρεθ, αλλά στις καθυστερήσεις ο Ντάνιελς διαμόρφωσε το 3-1!

Της το... χάλασε ο Φαν Ντάικ

Τρελό φινάλε στο Σεντ Μέρις, η Σάντερλαντ βρέθηκε μια ανάσα από ένα μεγάλο διπλό, αλλά της το χάλασε το Φαν Ντάικ με τέρμα στις καθυστερήσεις (1-1). Οι Μαυρόγατες πάντως βρέθηκαν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Κακό το α΄ μέρος, ελάχιστες οι φάσεις, με τη Σαουθάμπτον να έχει το πάνω χέρι, όχι όμως και τον τρόπο να φανεί απειλητική. Κάποιες προσπάθειες του Πελέ και του Μανέ δεν ανησύχησαν τον Μανόνε. Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν καλύτερο, με τη Σάντερλαντ να είναι πιο κινητική και να χάνει την πρώτη μεγάλη φάση, αλλά ο Ντεφόε δεν κατάφερε να σκοράρει. Τα πράγματα έγιναν δυσκολότερα για τους γηπεδούχους με την αποβολή του Φοντέ στο 79' κι έξι λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ. Ο Ντεφόε με ιδανικό τελείωμα κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ηταν το 23ο του ως αλλαγή, περισσότερα από οποιονδήποτε στην ιστορία της Premier League. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν βλέποντας τον Φαν Ντάικ στις καθυστερήσεις να ισοφαρίζει.

Σωτηρία με... Ινφαντίνο

Γουρλής για τη Σουόνσι ο... Τζιάνι Ινφαντίνο, ο οποίος βρέθηκε στο Liberty Stadium και είδε τη Σουόνσι να κερδίζει 1-0 τη Νόριτς και να κάνει τεράστιο άλμα σωτηρίας. Μάλιστα, το δεύτερο διαδοχικό τρίποντο ήρθε χωρίς τον Γκουϊντολίν ο οποίος αναρρώνει. Αντίθετα, τα Καναρίνια υπέστησαν την τέταρτη ήττα στα πέντε τελευταία ματς και βρέθηκαν κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Κακό το α' μέρος, με τις δυο ομάδες να μην έχουν διάθεση να ρισκάρουν. Η Σουόνσι στην καλύτερη της φάση είδε τον Αγιού να μη μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ ο Φαμπιάνσκι έσωσε την γηπεδούχο στο στο σου του Ζερόμ. Σκληρό παιχνίδι και στην επανάληψη, με τους Ουαλούς όμως να έχουν το πάνω χέρι. Ο Μπάροου και ο ο Αγιού έχασαν καλές ευκαιρίες να σκοράρουν, όμως το γκολ δεν άργησε να έρθει. Στο 62' από ασίστ του Φερ ο Σίγκουρντσον διαμόρφωσε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Η Νόριτς δεν μπόρεσε να αντιδράσει, ενώ η Σουόνσι είχε τις φάσεις της (με Γκομίς και Μπάροου) για ένα δεύτερο γκολ.