Άρσεναλ – Λέστερ 2-1

Κώστας Ζάλιαρης

Ο Ντάνι Γουέλμπεκ, στην πρώτη του εμφάνιση έπειτα από 10 μήνες, με γκολ στο 94' χάρισε στην Άρσεναλ τεράστια νίκη επί της Λέστερ με ανατροπή στο «Έμιρεϊτς», βάζοντας φωτιά στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ με το τελικό 2-1! Με 10 παίκτες από το 54' οι «αλεπούδες», με πέναλτι που σηκώνει πολλή κουβέντα, αλλά και με πάθος που έδειχνε αλύγιστο...

Η Λέστερ έπαιξε όπως ξέρει να παίζει. Με τους 11 που έχει μάθει να παίζει και τους οποίους ο Ρανιέρι εμπιστεύθηκε για 6ο διαδοχικό παιχνίδι. Η Άρσεναλ, επίσης προσπάθησε να παίξει έτσι όπως ξέρει, πιέζοντας εξ αρχής, χάνοντας μια ευκαιρία με κεφαλιά του Αλέξις στο 2ο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ, ενώ στο 10' δίκαια φώναξαν οι Λονδρέζοι για πέναλτι σε χέρι που έκανε ο Καντέ μέσα στην περιοχή. Όταν «ξεψάρωσαν» οι φιλοξενούμενοι, το ματς άλλαξε τελείως... Με ταχύτητα, με δυνατά μαρκαρίσματα, με τις «αλεπούδες» να τολμούν να βγουν μπροστά και τον Βάρντι στο 16' να πιάνει μια πολύ καλή κεφαλιά, αλλά τον Τσεχ να του αρνείται το γκολ με εκπληκτική επέμβαση.

Οι «κανονιέρηδες» δεν μπορούσαν ν' απειλήσουν, βλέποντας να υψώνεται ένα μεγάλο τείχος κάθε φορά που έφταναν έξω από την περιοχή του Σμάιχελ και κυκλοφορώντας τη μπάλα για να βρουν δρόμους προς την εστία των πρωτοπόρων του πρωταθλήματος. Στην τελευταία πολύ καλή φάση του ημιχρόνου, ο Βάρντι από δεξιά έκανε τη ντρίμπλα στον Μονρεάλ και έπεσε πάνω στο πόδι του Ισπανού που προσπάθησε να μαζευτεί και να γυρίσει και το κορμί του, όμως ο Άτκινσον έδειξε την άσπρη βούλα, απ' όπου ο Άγγλος «killer» της Λέστερ έκανε το 1-0!

Αν και όλα πήγαιναν κατ'ευχήν για την ομάδα του Ρανιέρι στο πρώτο μέρος, με την έναρξη της επανάληψης δυσκόλεψαν επικίνδυνα. Ο Σίμπσον στο 54' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Ζιρού και οι «αλεπούδες» πλέον έπρεπε ν' ανταπεξέλθουν στις ανάγκες της αναμέτρησης με αριθμητικό μειονέκτημα και υπό πίεση συνεχώς αυξανόταν. Μαχρέζ και Οκαζάκι «θυσιάστηκαν», ο Βενγκέρ πέρασε στο ματς τον Γουόλκοτ και το παιχνίδι είχε γίνει αρκετά μονόπλευρο...

Αυτό στο οποίο κέρδιζε η Λέστερ και ήταν άξιο θαυμασμού και χειροκροτήματος, ήταν το πάθος και η ένταση των παικτών της, ο τρόπος με τον οποίο έπεφταν σε κάθε μπαλιά για να κοντράρουν πάσες και σουτ και ο τρόπος με τον οποίο όταν σηκώνονταν από το έδαφος, έμοιαζαν... αφηνιασμένοι, αν και ήταν λογικό να επέλθει κάποια στιγμή και η κόπωση. Στο 70ο λεπτό, ο Γουόλκοτ θα κατάφερνε να πετύχει το πρώτο στόχο της Άρσεναλ που ήταν το γκολ της ισοφάρισης, πλασάροντας από πλάγια θέση τον Σμάιχελ έπειτα από κεφαλιά – πάσα του Ζιρού για το 1-1. Στο 85' ο Μερτεσάκερ έχασε σπάνια ευκαιρία ανενόχλητος με κεφαλιά μέσα στην περιοχή με τη μπάλα να περνάει δίπλα απ' το δεξί δοκάρι και λίγο αργότερα, ο πορτιέρο της Λέστερ έκανε τρομερή επέμβαση σε σουτ του Ζιρού! Στο 94', όμως, από εκτέλεση φάουλ του Εζίλ, ο Γουέλμπεκ, που επανήλθε έπειτα από τον Απρίλιο του 2015, με κεφαλιά σκόραρε και έβαλε φωτιά στο κορυφαίο πρωτάθλημα με το τελικό 2-1!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν, Μερτεσάκερ, Κοσιελνί (45' Τσέιμπερς), Μονρεάλ, Κοκλέν (61' Γουόλκοτ), Ράμσεϊ, Τσάμπερλεϊν (83' Γουέλμπεκ), Εζίλ, Σάντσες, Ζιρού

Λέστερ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Μαχρέζ (58' Βασιλέφσκι), Ντρινκγουότερ, Καντέ, Ολμπράιτον (83' Κινγκ), Οκαζάκι (61' Γκρέι), Βάρντι