ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΓΓΛΙΑΣ

Άρσεναλ - Σάντερλαντ 3-1

Ανατροπή και πρόκριση για την Άρσεναλ, που επιβλήθηκε με 3-1της Σάντερλαντ. Εύκολα η Σίτι, προκρίθηκαν Πάλας, Έβερτον, Γουότφορντ, σε επαναληπτικό Άστον Βίλα και Γουέστ Μπρομ.

Σχεδόν όλα τα φαβορί εξασφάλισαν την πρόκριση στη φάση των «32» του Κυπέλλου Αγγλίας. Μετά την Λίβερπουλ, Άστον Βίλα και Γουέστ Μπρομ θα αναγκαστούν επίσης να δώσουν επαναληπτικό, ενώ μεγάλες προκρίσεις πήραν Γουότφορντ και Κρίσταλ Πάλας. Η Άρσεναλ έκανε την ανατροπή και επιβλήθηκε με 3-1 της Σάντερλαντ στο Λονδίνο, ενώ κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Μάντσεστερ Σίτι, που νίκησε με 3-0 τη Νόριτς εκτός έδρας.

Στο Emirates οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, είχαν δοκάρι με τον Λενς μόλις στο 2’, όμως στο 17’ ο Ολλανδός ήταν πιο εύστοχος. Εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα των κανονιέρηδων και με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 0-1. Οι παίκτες του Βενγκέρ ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 25’ με πλασέ του Κάμπλε στην κίνηση.

Ο Κοσταρικανός έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ στο 54’, όμως ο Γιέντλιν έσωσε σχεδόν πάνω στη γραμμή, ενώ στο 59’ η Σάντερλαντ έφτασε μία ανάσα από το γκολ, όταν μετά την κεφαλιά του Φλέτσερ η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Τσεχ! Μετά από εκείνη τη φάση οι κανονιέρηδες κυριάρχησαν και πήραν το προβάδισμα στο 72’. Υπέροχη ομαδική προσπάθεια, ασίστ του Μπεγιερίν και από κοντά ο Ράμσεϊ έκανε το 2-1. Τα πάντα τελείωσαν στο 75’, όταν μετά από ασίστ και πάλι του Μπεγιερίν και πολύ κακή αμυντική λειτουργία της Σάντερλαντ, ο Ζιρού έκανε από κοντά το τελικό 3-1.

Εύκολα Σίτι και Έβερτον
Η Σίτι δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Νόριτς, την οποία κέρδισε με 3-0. Ο Αγουέρο άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη των πολιτών, καθώς άνοιξε το σκορ στο 16’ με εκπληκτικό σουτ και τα πάντα είχαν τελειώσει από το ημίχρονο, με τον Ιχεανάτσο να κάνει το 0-2 στο 31’ από κοντά. Οι παίκτες του Πελεγκρίνι κράτησαν με άνεση το προβάδισμα, με τον Ντε Μπρόινε να κάνει το τελικό 0-3 στο 78’ με δυνατό σουτ.

Εύκολη πρόκριση και για την Έβερτον, που προηγήθηκε 2-0 επί της Ντάγκεναμ. Ο Κονέ άνοιξε το σκορ στο 32’, με τους παίκτες του Μαρτίνεθ να έχουν τον έλεγχο από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και τον Μιραλάς να κάνει το τελικό 2-0 με πέναλτι στο 85’.

Προκρίθηκαν Πάλας, Γουότφορντ
Πέρυσι, η Πάλας είχε κερδίσει εκτός έδρας τη Σαουθάμπτον με 3-2 για τον τέταρτο γύρο και φέτος το σκηνικό επαναλήφθηκε. Οι Λονδρέζοι επιβλήθηκαν με 2-1 και απέκλεισαν ξανά τους Αγίους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προβλήματα αμυντικά, όμως βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο 29’, όταν μετά από λάθος του Κλάζι ο Γουόρντ έκανε το 0-1. Στο 51’ ο Ρομέου ισοφάρισε, η Σαουθάμπτον στη συνέχεια πίεσε, όμως ο Ζαχά έκανε το τελικό 1-2 με ωραίο βολέ στο 68’.

Με πρωταγωνιστή τον Ντίνι, που πέτυχε το μοναδικό γκολ η Γουότφορντ επιβλήθηκε με 1-0 της Νιούκαστλ και την πέταξε εκτός Κυπέλλου. Οι παίκτες του ΜακΛάρεν μπήκαν καλύτερα, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν και το παιχνίδι πήγε στα μέτρα των γηπεδούχων. Το 5-3-2 της Νιούκαστλ δούλεψε για 43’, όμως ένα λάθος του Βαϊνάλντουμ αποδείχθηκε καταστροφικό, καθώς ο Ντίνι έκλεψε και κόντρα στη ροή έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες και στο τέλος το πλήρωσαν, καθώς τίποτα δεν άλλαξε.

Σε επαναληπτικό Άστον Βίλα και Γουέστ Μπρομ
Η μιζέρια συνεχίζεται για την Άστον Βίλα, που έμεινε στο 1-1 με τη Γουίκομπ και θα χρειαστεί να παίξει επαναληπτικό. Ο Ρίτσαρντς έδωσε από νωρίς το προβάδισμα στους χωριάτες μετά από ασίστ του Χιλ, όμως στο 50’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Γιάκομπσον. Αμφότερες οι ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους, όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Η Γουέστ Μπρομ χρειάστηκε ένα γκολ του Μόρισον στο 5’ των καθυστερήσεων, για να στείλει το ζευγάρι με την Μπρίστολ σε επαναληπτικό. Η ομάδα του Πούλις είχε πάρει το προβάδισμα στο 67’ με τον Μπεραΐνο, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν γρήγορα την ανατροπή με τέρματα των Κοντίγια (74’) και Άγκαρντ (83’), πριν ο Μόρισον κάνει το τελικό 2-2 στις καθυστερήσεις.