Εβερτον - Λέστερ 2-3

Ασταμάτητη η Λέστερ, πέρασε από την έδρα της Εβερτον (2-3) και συνεχίζει να γράφει μία από τις πιο απίστευτες σύγχρονες ιστορίες. Ηττα εντός η Γιουνάιτεντ, άλλη Τσέλσι πλέον.

Οταν 21 Νοεμβρίου η Λέστερ περνούσε με «τριάρα» από το Νιούκαστλ, άπαντες κοιτούσαν αυτό που θα ακολουθούσε και προδίκαζαν την αρχή της πτώσης από την κορυφή. Με τη Γιουνάιτεντ κράτησε (1-1) και αφού έκανε πλάκα στη Σουόνσι (0-3), πήγε και απέλυσε κοτζάμ Ζοσέ Μουρίνιο με εκείνο το 2-1 επί της Τσέλσι. Και τώρα μία από τα ίδια. Οι περισσότεροι στοιχημάτιζαν στον «1» της Εβερτον, αλλά ΔΕΝ. Η ομαδάρα του Κλαούντιο Ρανιέρι νίκησε με 3-2 και στο «Γκούντισον Παρκ» και δείχνει ότι η εποχή για το... κυνήγι της Αλεπούς έχει πάρει για τα καλά παράταση.

Η αλήθεια είναι ότι τα Ζαχαρωτά έπαιξαν καλύτερα, πίεσαν, έχασαν ευκαιρίες, μα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το πέναλτι του Μαχρέζ (27'). Η ισοφάριση ωστόσο, δεν άργησε να έρθει. Ο Μπάρκλεϊ (32') είδε αρχικά τον Σμάιχελ και εν συνεχεία τον Μόργκαν να αποσοβεί το γκολ με κεφαλιά πάνω στη γραμμή, για να εμφανιστεί ο Λουκάκου και με βολίδα να κάνει το 1-1 (σκόραρε για 7η σερί αγωνιστική). Εκεί οι γηπεδούχοι φόρτσαραν ακόμα περισσότερο, αλλά και πάλι στην επανάληψη συνέβη το αντίθετο.

Στο 65' ο Χάουαρντ ανέτρεψε τον Βάρντι (σ.σ.: θα έπρεπε να αποβληθεί) και ο Μαχρέζ που ευστόχησε εκ νέου από την άσπρη βούλα (σ.σ.: η Λέστερ έχει 7/7 στο πρωτάθλημα), πλέον εμπλέκεται σε 20 γκολ (13 δικά του και 7 ασίστ) όσα κανείς άλλος δηλαδή στη φετινή Premier League. Και σα να μην έφτανε αυτό, το ωραίο πλασέ του Οκαζάκι (69') διέλυσε την Εβερτον. Βέβαια μέχρι το φινάλε οι γηπεδούχοι το πάλεψαν, μείωσαν με το όμορφο πλασέ του Μιραλάς από τακουνάκι του Μπάρκλεϊ, μα δεν έφτασαν ποτέ στην ισοφάριση.

Με αυτό το 3-2 η Λέστερ παρέμεινε μόνη 1η στο +5 από την 2η θέση και περιμένει την Δευτέρα τις Αρσεναλ-Σίτι να βγάλουν τα μάτια τους. Επόμενος σταθμός και πάλι το Λίβερπουλ, αυτή τη φορά για να παίξει με τους Κόκκινους της πόλης το ερχόμενο Σάββατο και μετά ακολουθεί η Σίτι εντός. Εάν συνεχίσει και έπειτα από εκεί να κουνάει την ουρά της, άντε πιάστε την μετά την... Αλεπού!

Κόκκινοι... Καλικάντζαροι
Αυτούς πάντως έτσι όπως ταίζουν τελευταία Διαβόλους δεν τους λες σε καμία περίπτωση. Δεν είναι μόνο ότι ηττήθηκαν στο «Ολντ Τράφορντ» από τη Νόριτς για πρώτη φορά από 1989, αλλά περισσότερο η τραγική εικόνα που παρουσιάζουν εδώ και καιρό. Με αυτό το 2-1 από τα Καναρίνια η Γιουνάιτεντ ξέμεινε χωρίς επιτυχία για έκτο σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Το απίθανο όμως είναι ότι για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι παρέμεινε με μονάχα μία τελική/ματς στην αντίπαλη εστία.

Στο 38' ο Τζέρομ βγήκε στην αντεπίθεση, πήρε μία κόντρα, και στην πρώτη φορά που πάτησε η ομάδα του στην περιοχή του Ντε Χέα, σκόραρε. Η Γιουνάιτεντ αδυνατούσε να αντιδράσει και έπαιζε... ό,τι να' ναι. Στο 55' λοιπόν δέχτηκε και το δεύτερο, καθώς ο Τζέρομ πέρασε την ασίστ στον Τετέτι, ο οποίος σούταρε με το... μύτο. Ο Μαρσιάλ έδωσε ζωή στην ομάδα του (66'). Πήρε μία κόντρα, έκανε την ωραία προσποίηση σε μικρό χώρο και μείωσε.

Αυτό ήταν όμως, μέχρις εκεί. Χρειάστηκε να φτάσει το 93' με την τεράστια ευκαιρία-κεφαλιά του Σμόλινγκ για να υπάρξει ξανά φάση. Η Μάντσεστερ που έχει πρόβλημα, βρέθηκε πλέον στην ισοβαθμία με την Τότεναμ εκτός τετράδας και ο Λουίς Φαν Χάαλ έχει σοβαρά θέματα με το να κρατήσει τη δουλειά του, μιας και αυτό που παρουσιάζει, κάθε άλλο παρά ταιριάζει με το όνομα της ομάδας και τους παίκτες που διαθέτει (σ.σ.: ασχέτως τραυματισμών). Οσο για τη Νόριτς, με αυτό το ανέλπιστο αποτέλεσμα βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Τότεναμ για σεντόνι!
Πριν μία εβδομάδα η Τότεναμ υπέστη την πρώτη ήττα με τον... Αύγουστο και δεύτερη στο φετινό πρωτάθλημα οπότε το ταξίδι στο Σαουθάμπτον δεν ήταν και η πιο εύκολη αποστολή. Οι Λονδρέζοι έπρεπε να δείξουν ότι έχουν την ψυχολογία για να συνεχίσουν την πολύ καλή πορεία τους και το έκανα, παίρνοντας και την... ντόπα τους από το Μάντσεστερ. Η είδηση της ήττας της Γιουνάιτεντ από την Νόριτς στο «Ολντ Τράφορντ» ήταν ό,τι καλύτερο για την Τότεναμ, η οποία έκανε το καθήκον της (0-2) και είναι πλέον στην 4η θέση παρέα με τους Κόκκινους Διάβολους!

Η νίκη, μάλιστα, αποδείχθηκε υπόθεση ημιχρόνου για τους Λονδρέζους, οι οποίοι δεν αιφνιδιάστηκαν νωρίς από την πίεση των γηπεδούχων και «χτύπησαν» όταν έπρεπε. Στο 30' ο Χάρι Κέιν με ωραία ατομική ενέργεια άνοιξε το σκορ (0-1) και στο 43' ο Ντέλε Αλι ήταν στη σωστή θέση, μετά την σέντρα του Γουόκερ, για το 0-2. Οι Αγιοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς στην επανάληψη αλλά δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν καμία από τις φάσεις που έφτιαξαν, με αποτέλεσμα η Τότεναμ να βάλει μπρος για ένα νέο σερί.

Palace of… Champions!
Αφού η Λέστερ κάνει αυτά τα απίθανα πράγματα και δεν λέει να πέσει από την κορυφή, γιατί να μην δούμε και την Κρίσταλ Πάλας στα προκριματικά του Champions League; Η ομάδα του Αλαν Πάρντιου πέρασε από την έδρα της Στόουκ (1-2), πέτυχε την 11η νίκη στα τελευταία 16 ματς εκτός και πλέον βρίσκεται με Γιουνάιτεντ και Τότεναμ στους 29 βαθμούς και την 4η θέση της Premier League. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με το πέναλτι του Γουίκαμ μετά την ανατροπή του Ζάχα από τον Γουίλαν και η Στόουκ ισοφάρισε στο 76’ με τον ίδιο τρόπο. Ο Ντιλέινι έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο Μπόγιαν Κρκιτς ισοφάρισε σε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη μεγάλη νίκη στο 89’ χάρη στο εκπληκτικό σουτ του Λι Τσουνγκ-Γιονγκ (1-2).

Η Τσέλσι έπαιξε ξανά μπάλα
Στον πρώτο αγώνα της μετά-Μουρίνιο εποχής, οι παίκτες της Τσέλσι έκαναν αυτό που έπρεπε να κάνουν εδώ και καιρό. Εύκολες νίκες κόντρα σε αντιπάλους τύπου Σάντερλαντ. Στο γήπεδο οι οπαδοί αποδοκίμασαν αυτούς που ξαφνικά άρχισαν να παίζουν μπάλα και εμφανίστηκε ακόμα και πανό που κατονόμαζε τους… προδότες του Special One. Στον πάγκο ήταν ο Στιβ Χόλαντ και δίπλα στον Ρόμαν Αμπράμοβιτς ο Γκους Χίντινκ μαζί με τον Ντιντιέ Ντρογκμπά τον οποίο τα ρεπορτάζ θέλουν πιθανό βοηθό του Ολλανδού. Η νέα Τσέλσι που είχε τα ίδια πρόσωπα στην 11άδα, χρειάστηκε 5 λεπτά για να πάρει προβάδισμα.

Ο Ιβάνοβιτς σκόραρε με κεφαλιά ύστερα από το κόρνερ του Γουίλιαν και στο 13’ ο Πέδρο με το αριστερό μέσα από την περιοχή πέτυχε το δεύτερο γκολ για τους Μπλε που είχαν να βάλουν δύο τόσο νωρίς περίπου 9 μήνες. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Γουίλιαν ανατράπηκε από τον Παντιλιμόν μέσα στην περιοχή και ο Οσκαρ από τη βούλα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν απλά να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 53’ όταν ο Κουρτουά έδιωξε την μπάλα πάνω στον Μπορίνι και ο Ιταλός επιθετικός διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στο τέλος η Μπόρνμουθ
Με πέναλτι του Ντάνιελς στο 87’ η Μπόρνμουθ πήρε μεγάλη νίκη επί της Γουέστ Μπρομ, που τελείωσε το ματς με 9 παίκτες, με 2-1 και βρίσκεται στο +6 από την ζώνη του υποβιβασμού. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με αυτοπεποίθηση μετά τις μεγάλες νίκες επί των Τσέλσι και Γιουνάιτεντ και έφτασαν κοντά στο γκολ μόλις στο 2’, όταν ο Μάιχιλ έβγαλε το σουτ του Στάνισλας. Ο Μόρισον έχασε την πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με μακρινό σουτ, ενώ τα πάντα άλλαξαν στο 34’, όταν ο ΜακΛιν, που πήγε γυρεύοντας από το ξεκίνημα, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για μαρκάρισμα στον Σμιθ.

Οι παίκτες του Χάου είχαν τον έλεγχο, με τον Ρίτσι να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο τέλος του πρώτου μέρους και το 0-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο. Οι αλλαγές του Πούλις βοήθησαν την Γουέστ Μπρομ, που μπήκε φουριόζα στο δεύτερο μέρος, με τον Ροντόν να χάνει την πρώτη ευκαιρία και τον Μπόρουτς να βγάζει. Το γκολ, όμως, ήρθε κόντρα στη ροή για την Μπόρνμουθ με πανέμορφο σουτ του Σμιθ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν επιθετικά, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ, όμως εκείνοι που σκόραραν ήταν οι γηπεδούχοι.

Στο 79’ ο ΜακΌλεϊ έκανε την κεφαλιά και μετά από κόντρα η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Μπόρουτς για το 1-1! Στιγμές, αργότερα, μάλιστα, παραλίγο να έχουμε και την ανατροπή, με τον Όλσον να χάνει μεγάλη ευκαιρία, πριν ο Φλέτσερ ανατρέψει τον Γκόσλινγκ στην περιοχή, για να κάνει το 1-2 από την άσπρη βούλα ο Ντάνιελς στο 87’! Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την Γουέστ Μπρομ, καθώς ο Ροντόν αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις για χτύπημα στον Γκόσλινγκ, με το 1-2 να μένει μέχρι το τέλος.