Εβερτον - Λίβερπουλ 1-1

Ματσάρα στο Γκούντισον Παρκ, Εβερτον και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 σε ντέρμπι που τα είχε όλα! Η παράδοση με τις ισοπαλίες κόντρα στα «Ζαχαρωτά» συνεχίστηκε για τον Μπρένταν Ρότζερς...

Η παράδοση δεν άλλαξε και η ματσάρα του Μέρσισαϊντ έληξε ισόπαλο 1-1! Ηταν το το τέταρτο διαδοχικό ματς στο Γκούντισον που δεν είχε νικητή, αλλά και η έκτη ισοπαλία του Μπρένταν Ρότζερς σε επτά ντέρμπι! Πάθος, νεύρα, χαμένες ευκαιρίες, τραγικές άμυνες, τα είχε όλα το ματς, με τις δυο ομάδες να πιάνουν εξαιρετικό ρυθμό στο α' μέρος, αλλά να μη ρισκάρουν στην επανάληψη.

Ματσάρα στο α' μέρος, με τον ρυθμό έπειτα από ένα χαλαρό δεκάλεπτο να είναι εξαιρετικός, τη Λίβερπουλ να έχει το πάνω χέρι και να πιέζει ψηλά. Ωστόσο, η Εβερτον είχε έναν εντυπωσιακό Γιαγκέλκα, ο οποίος με σωτήριες επεμβάσεις κατόρθωσε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα του. Στον αντίποδα, Στάριτζ και Μίλνερ ήταν κινητικοί, ενώ ο Ινγκς όποτε δοκίμασε το πόδι του, δεν στάθηκε τυχερός! Μετά το 25λεπτο η Εβερτον πήρε τα πάνω της και απάντησε στην πίεση των «Κόκκινων». Ομως, η Λίβερπουλ βρήκε στον Μινιολέ τον σωτήρα της, μιας και σε δυο περιπτώσεις, στην κεφαλιά του Νέισμιθ, αλλά και στο σουτ του ΜακΚάρθι έσωσε με εντυπωσιακές επεμβάσεις. Το τελευταίο πεντάλεπτο του α' μέρους ήταν καυτό, αφού είχε δυο τέρματα! Στο 41' η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ, όταν ο Ινγκς με κεφαλιά κι αφού έχει κάνει το σπρωξιματάκι του στον Μπάρκλεϊ πέτυχε το 1-0! Ωστόσο, η αντίδραση ήταν άμεση και στο 45' ήρθε η ισοφάριση για την Εβερτον. Πολύ κακό διώξιμο του Τσαν και ο Λουκάκου δεν το άφησε ανεκμετάλλευτο διαμορφώνοντας το 1-1.

Στο β' μέρος η Εβερτον ήταν καλύτερη, είχε τον έλεγχο, αλλά δεν ήθελε να ρισκάρει. Ο ρυθμός δεν είχε σχέση με αυτόν του α' μέρους, μιας και η Λίβερπουλ δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους να απειλήσει. Εκνευρισμένοι οι «κόκκινοι», με τον Λούκας να γλιτώνει σε δυο περιπτώσεις την κόκκινη κάρτα. Ο Σκρτελ όποτε χρειάστηκε έσωσε την κατάσταση, ενώ και ο Λουκάκου δεν ήταν αποτελεσματικός στις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν...

Έβερτον: Χάουαρντ, Γκάλογουεϊ, Φούνες Μόρι, Γιαγκέλκα, Μπράουνινγκ, Μπάρι, ΜακΚάρθι, Νέισμιθ (79' Κονέ), Μπάρκλεϊ, Ντεουλοφέου (60' Λένον), Λουκάκου

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Σκρτελ, Σακό, Τσαν, Κλάιν, Μορένο, Λέιβα (79' Άλεν), Μίλνερ, Κουτίνιο, Ινγκς (76' Λαλάνα), Στάριτζ