Νιούκαστλ - Σάντερλαντ 0-1

Το ντέρμπι του Βορρά είχε πάθος, ευκαιρίες, αλλά και... Ανταμ Τζόνσον! Τρίτο διαδοχικό διπλό (1-0) της Σάντερλαντ στο Σεντ Τζέιμς Παρκ κόντρα στη Νιούκασλ!

Ντέρμπι μίσους στο Σεντ Τζέιμς Παρκ, αλλά η Σάντερλαντ φρόντισε ακόμα μια φορά να... κλείσει το «σπίτι» της αντιπάλου. Τρίτη διαδοχική εκτός έδρας νίκη, χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ και τέταρτο ματης αήτητη. Ο Ανταμ Τζόνσον με γκολ στο τέλος έδωσε σπουδαίο τρίποντο στις «Μαυρόγατες» που ξέφυγαν από την επικίνδυνη ζώνη.

Πάθος και σκληρές μονομαχίες με το... καλημέρα του ματς και στο 9' η Σάντερλαντ ζήτησε κόκκινη κάρτα για το μαρκάρισμα του Κολοτσίνι στον Γουίκαμ. Η Νιούκασλ πατούσε καλύτερο στο ματς και στο 14' είχε την πρώτη καλή φάση με τον Αμεόμπι, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ. Η απάντηση της Σάντερλαντ ήρθε στο 26', ο Λάρσον βρήκε τον Φλέτσερ, αλλά η σουτάρα του βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Γρήγορος ρυθμός, αλλά και τις δυο ομάδες να είναι προσεκτικές στα μετόπισθεν. Η Νιούκασλ προσπάθησε να απειλήσει, αλλά δυο σουτ του Αγιόθε δεν βρήκαν στόχο.

Η Σάντερλαντ ήταν η ομάδα που στο β' μέρος άγγιξε πρώτη το γκολ, ωστόσο στο 54' ο Γκόμες έχασε απίστευτη ευκαιρία να σκοράρει. Οι «καρακάξες» απάντησαν στο 52', όμως ο Αγιόθε με εξαιρετικό πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παντιλιμόν. Διαδοχικές φάσεις για τους γηπεδούχους με Αρμοστρονγκ και τον Σισέ να μη μπορούν να βάλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Η Σάντερλαντ αφού δεν δέχθηκε το γκολ κατάφερε να εκμεταλλευθεί τις αντεπιθέσεις της και στο 90' ο Ανταμ Τζόνσον... πάγωσε το Σεντ Τζέιμς Παρκ διαμορφώνοντας το 1-0. Μάλιστα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκόμες έχασε μοναδική ευκαιρία για το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων...

Νιούκασλ: Άλνγουικ, Γιάνμαατ, Κολοτσίνι, Σ.Τέιλορ, Ντάμετ, Σισοκό, Κόλμπακ, Τιοτέ (75’ Σισέ), Γκουφράν (59’ Άρμστρονγκ), Αμεόμπι (89' Καμπελά), Πέρεθ

Σάντερλαντ: Παντίλιμον, Κόατες, Ο’ Σέι, Μπράουν, Βεργίνι, Κάτερμολ (70’ Μπρίτκατ), Λάρσον (90+4' Ρόντγουελ), Γκόμεζ, Τζόνσον, Γουίκαμ (81' Μπάκλεϊ), Φλέτσερ