Χαλαρά στα ημιτελικά η Σίτι! (vid)

H Μάντσεστερ Σίτι πέρασε... αέρας από το «Riverside», επικράτησε 2-0 της Μίντλεσμπρο και βρέθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Μονακό μπορούσε να περιμένει, η Μάντσεστερ Σίτι παρουσιάστηκε σοβαρή, πειθαρχημένη και δε δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μίντλεσμπρο. Ενα γκολ σε κάθε ημίχρονο για τους Πολίτες που βρέθηκαν άνετα στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας. Οκτώ διαδοχικές συμμετοχές σε ημιτελική φάση για τον Γκουαρδιόλα. Γκολ με το... καλημέρα για τη Σίτι, αφού μόλις στο 3ο λεπτό από πάσα του Στέρλινγκ ο Νταβίντ Σίλβα πέτυχε το 1-0. Η «Μπόρο» παρουσιάστηκε αδύναμη να αντιδράσει, η Μάντσεστερ είχε το πάνω χέρι και στο 32ο λεπτό ο Σανέ είχε μια μεγάλη φάση για ένα δεύτερο τέρμα. Ανάλογο σκηνικό και στην επανάληψη, με τους «Πολίτες» να είναι εξαιρετικοί και να πιέζουν για το γκολ. Ωστόσο, τόσο στο 62' όσο και στο 64' Σίλβα και Σανέ έχασαν καλές ευκαιρίες. Στο 67' ο Αγουέρο ήταν ουσιαστικός, διαμόρφωσε το 2-0 κι έφτασε τα τέσσερα γκολ του στη φετινή διοργάνωση ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του. Η Σίτι σημείωσε και τρίτο γκολ με τον Στερλινγκ, αλλά ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ.