Σουόνσι - Λέστερ 2-0

Η πρωταθλήτρια, Λέστερ, έχασε και στην έδρα της Σουόνσι (2-0) και πλέον αγγίζει τη ζώνη του υποβιβασμού.

Προβλημάτων συνέχεια για την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι, η οποία δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε σε βάρος της Σουόνσι εκτός έδρας και αφού έφτασε στις 10 ώρες χωρίς γκολ, ηττήθηκε με 2-0 και πλέον βρίσκεται μόλις έναν βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και την 17η θέση. Οι Κύκνοι, που έχουν μεταμορφωθεί με τον Πολ Κλέμεντ στον πάγκο, μπήκαν δυνατά και αφού δεν πήραν το πέναλτι που ζήτησαν νωρίς, άνοιξαν το σκορ στο 36' με το εκπληκτικό βολέ του κεντρικού αμυντικού, Μόσον, ύστερα από κεφαλιά-πάσα του έτερου σέντερ μπακ, Φεντερίκο Φερνάντες (1-0). Πριν προλάβει να καταλάβει τι έγινε, η Λέστερ, που δεν πατούσε καθόλου καλά, δέχθηκε και δεύτερο γκολ από τους Swans στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους όταν ο Σίγκουρντσον βρήκε με έξυπνη πάσα τον Ολσον, ο οποίος νίκησε τον Σμάιχελ τιμωρώντας ξανά την άμυνα των Foxes για το 2-0.

Στο ημίχρονο ο Ρανιέρι έριξε στη μάχη Σλιμανί και Τσίλγουελ, όμως χρειάστηκε ο Σμάιχελ στο 54' για να αποτρέψει το τρίτο γκολ της Σουόνσι από τον Σίγκουρντσον, για να χάσει μεγάλη ευκαιρία ο Σλιμανί στο 63' ενώ στο 80' απείλησε ο Βάρντι αλλά και πάλι δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Στο 72' έκανε το ντεμπούτο του για την Σουόνσι ο Τζόρνταν Αγιού.