Τότεναμ - Γουεστ Μπρόμιτς 4-0

Εντυπωσιακή η Τότεναμ, διέλυσε 4-0 τη Γουέστ Μπρομ στο Λονδίνο και βρέθηκε στο -4 από την κορυφή και την Τσέλσι! Χατ τρικ ο Κέιν.

Ακάθεκτη η Τότεναμ, παρέσυρε και τη Γουέστ Μπρομ έπειτα την Τσέλσι! Πέμπτη διαδοχική νίκη για τους Σπερς στην Premier League που μπήκαν πλέον πολύ δυνατά στη μάχη του τίτλου. Ο Χάρι Κέιν ήταν καταιγιστικός, πέτυχε χατ τρικ κι απέδειξε πως έχει πάρει φόρα! Οι Σπερς ήταν... απίθανοι στο α' αμέρος, στο καλύτερό τους στη σεζόν. Ο Κέιν ήταν ορεξάτος κι έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Ωστόσο, στο 12' ήταν άψογος στην τελική προσπάθεια και κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Οι Λονδρέζοι πίεσαν, είχαν κι άλλες φάσεις, ενώ το γκολ του Ντέλε Αλι ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 26' η Τότεναμ πέτυχε το 2-0. Ο Ερικσεν έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στα πόδια του ΜακΌλεϊ και φυσικά χρεώθηκε ως αυτογκόλ. Οι Σπερς είχαν τεράστια φάση λίγο πριν το τέλος, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και με τη βοήθεια του Φόστερ. Η Γουέστ Μπρομ ήταν πιο επιθετική στην επανάληψη, Φλέτσερ και Φίλιπς όμως δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Αντίθετα, ο Κέιν είχε ουσία και κέφια! Στο 77' πέτυχε το 3-0 και στο 82' διαμόρφωσε το 4-0. Ηταν το τρίτο του χατ τρικ στην Premier League, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ των Κιν, Ντεφό. Παράλληλα, τα 10 τελευταία γκολ της Τότεναμ στην Premier έχουν επιτευχθεί από Κέιν και Ντέλε Αλι.