Τότεναμ - Άστον Βίλα 2-0

Η Τότεναμ κέρδισε με 2-0 την Άστον Βίλα και προκρίθηκε στην τέταρτη φάση του Κυπέλλου.

Με φόρα από τη μεγάλη νίκη επί της Τσέλσι οι παίκτες του Ποκετίνο κυριάρχησαν στην επανάληψη και έφτασαν δίκαια στη νίκη. Το ροτέισιον του Αργεντίνου είχε τίμημα στο ξεκίνημα, με τα σπιρούνια να αργούν να βρουν ρυθμό και την πρώτη καλή φάση να έρχεται στο 29’ για τους φιλοξενούμενους. Ο Φορμ, όμως, νίκησε τον Μπακούνα και το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα, έδειξαν τις διαθέσεις τους, με τον Γιάνσεν να χάνει την πρώτη ευκαιρία, ενώ ο Ποκετίνο έριξε στη μάχη τον Ντέλε Άλι. Οι αλλαγές στην επίθεση δούλεψαν και στο 71’ η Τότεναμ πήρε το προβάδισμα με τον Ντέιβιτς. Οι χωριάτες δεν μπόρεσαν ποτέ να αντιδράσουν και τα πάντα τελείωσαν στο 80’, όταν ο Σον έκανε το τελικό 2-0.