Προκρίθηκε στα πέναλτι η Χαλ (vid)

Στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ προκρίθηκε η Χαλ, που επικράτησε στα πέναλτι της Νιούκαστλ με 3-1. 0-0 έληξε η κανονική διάρκεια, 1-1 η παράταση.

Την πρόκριση για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ πήρε η Χαλ. Μπορεί να χρειάστηκε την διαδικασία των πέναλτι για να τα καταφέρει, ωστόσο πέρασε το εμπόδιο της Νιούκαστλ. Η κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλη χωρίς τέρματα, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Εκεί ο Ντιαμέ στο 98', έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους το προβάδισμα, ωστόσο για πολύ λίγο. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η απάντηση. Ο Σνόντγκρας ισοφάρισε στο 99' και από εκεί και πέρα φαινόταν πως θα έχουμε πέναλτι.

Στην διαδικασία των πέναλτι, οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχη. Βρήκε δίχτυα τρεις φορές με τους Σνοντγκράς, Ντόσον και Χούντλεστον, με την Νιουκάστλ να σκοράρει μόλις μία με τον Ατσου, με τον Γιακούποβιτς να αποκρούει δύο πέναλτι. Έτσι, με 3-1 στα πέναλτι η Χαλ πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά.

Λίβερπουλ-Λιντς 2-0
Χαλ-Νιούκαστλ 0-0 (1-1 παράταση, 3-1 πέναλτι)